Советот ќе ги разгледува списите што ги доби од Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција по притворањето на Јенава, минатата среда.

Објавил: Катерина Крстиќ | 26 август, 2019 23:10

Утре Советот на јавни обвинители ќе расправа за разрешување на Јанева

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Советот на обвинители утре во 11 часот ќе одржи седница на која ќе расправа околу вмешаноста на специјалната обвинителка Катица Јанева во случајот Рекет.

Ваквата информација за  Телма јапотврди претседателот на Советот, Коле Штериев.

Советот ќе ги разгледува списите што ги доби од Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција по притворањето на Јенава, минатата среда.

Штериев за Телма истакна дека останува на ставот дека не може да се избере в.д обвинител на СЈО, бидејќи тоа не е во согласност со законот за СЈО. Советот треба да одлучи дали постојат елементи за разрешување на Јанева, и ако се одлучи за разрешување ќе треба да подготви извештај кој ќе ги содржи основите за тоа.

Овој извештај ќе треба да го достави до собраниската комисија за разрешување.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Актуелно

Во однос на ебзбедноста во училиштето и јас како одговорно лице на оваа инстисуција ги превземаме сите потребни мерки, спортксата сала беше реновирана пред десетина години, но лошата изведба довело до распаѓање на истата.

Се распаѓа училиштето „Димитар Македонски” во Лисиче – родителите револтирани не сакаат да ги пушаат своите деца на настава

Се распаѓа училиштето „Димитар Македонски“ во населбата Лисиче во субстандардни...

Тие според СЈО, нанеле штета на државниот буџет од најмалку 155.117.172 евра и за истиот износ на компанијата изведувач и овозможиле да се стекне со имотна корист.

Делото застарува – Груевски нема да одговара за „Траекторија“

Адвокатот Јанаки Митровски во емисијата 10 минути изјави дека делото за кое поранешниот...

МВР против Б.О. поднесе прекршочна пријава поради кршење на Законот за патен сообраќај. Како што се гледа на видеото, објавено од Османи, на својот профил на Фејсбук, тој додека управува со автомобилот разговара на телефон и минува преку полна линија.

Османи доби 25 негативни поени – Вице -премиерот вели дека не ги надминал ингеренциите најави нов увид, овој пат во Тетово

По бурните реакции по објавената снимка Бујар Османи вели дека не ги надминал ингеренциите...

Во пријавата се тврди дека тие здружено презеле дејствија со кои ја оштетиле и неа, но и Буџетот на Република Македонија, во обид да стопираат влез на странска инвестиција во Македонија вредна 11,5 милиони евра.

Героски открива нов скандал: На повидок „Рекет 2“: Дали Ден Дончев водел хајка да се спречи шведска инвестиција во здравството?

Против директорот на Фондот за здравство Ден Дончев и против актуелниот министер за...