Оттаму потврдуваат дека клиентите и вработените на Банката се безбедни и се во добра здравствена состојба.

Објавил: Весна Петровска | 17 јануари, 2020 20:06

Утринава во вооружениот грабеж во Тутунска банка одземени 8.700 евра – зошто ова банка е мета на крадците?

Фото/Текст извор: ©онлајн магазин

Уште еднаш НЛБ банка беше мета на крадците, нов вооружен грабеж се случи во Скопје.

Во вооружениот грабеж што утринава се случи во експозитурата на НЛБ Банка во Ѓорче Петров одземени се 8.700 евра, информираат од Банката
Оттаму потврдуваат дека клиентите и вработените на Банката се безбедни и се во добра здравствена состојба.

НЛБ Банка континуирано работи на подобрувањето и зголемувањето на безбедносните и сигурносни стандарди во работењето, со цел заштита на своите клиенти и вработени. Како резултат на веќе имплементираниот сет на безбедносни мерки, во овој настан сторителите биле спречени да направат поголема материјална штета, велат од Банката.

Експозитурата во Ѓорче Петров ќе продолжи со редовно работно време од понеделник 20.01.2020 година, стои во соопштението од Тутунска.

НЛБ Банка и понатаму соработува со надлежните институции со цел случајот да добие ефикасно разрешување.

За потсетување, пред две години исто така беше ограбена НЛБ банка и тоа од вработен и ја олсни банката за 5 милиони евра за кои се уште нема ни трага, а краецот беше осуден на 5 години затвор, пред неколку месеци исто така банка на НЛБ имаше вооружен грабеж во скопската населба Чаир.

Парите на граѓаните се безбедни и покрај ваквите случувања бидејќи банката е добро обезбедена и осигурана, така да нема потреба од никаква паника за штедачите и клинетите на оваа банка. 

Зошто токму оваа банка е мета на краците не се знае, се надеваме дека ваквите кражби во иднина ќе се намалат и нема вработените од банките да доживуваат трауми и големи непријатности на работното место.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Тој прокоментира за трговската ознака, и вели дека ние треба да бидеме многу понастојчиви и политички, не само правно. Потсетува дека за тоа е формиран тим од експерти од двете страни, кој треба во рок од три години да донесе решение за ознаките за се што се извезува од нашите две држави во светот.

Пендаровски: На албанците името Македонија, идентитетот и јазикот македонски, не им значи!

Претседателот на државата Стево Пендаровски вчера во интервју за емисијата Само вистина...

Златев за пример го посочи Доналд Трамп кој ги обвинува медиумите кои се критички настроени кон него и неговата политика. Се расправа со „CNN“, се расправа со „New York Times“, ги обвинува за ширење на „Fake News“.

Златев: Реагираат на мене бидејќи им ги откривам скандалите!

Новинарот иглавен и одговорен уредник на порталот ЕкономскиЛидер, ЉупчоЗлатев, во...

Не обвинија само поради тоа што си ја сакаме Македонија. Секој ден сме бомбардирани со лажни вести и афери.

Мизрахи: Ќе ставиме крај на ЗАЕВИЗМОТ- не обвинија бидејќи си ја сакаме МАКЕДОНИЈА

Разрешената министерка за труд и социјална политика, Рашела Мизрахи на социјалните...