Истражувањата на универзитетот Нотингам покажало дека мажите што имале редовен секс во 50-тите години имаат помали шанси за развој на рак на простатата.

Објавил: Владо Марин | 16 мај, 2020 22:05

Утринскиот секс го крева расположението и го зајакнува имунитетот!

Фото/Текст извор: ©Вистина.мк

Ако незнаете како да го започнете денот во добро расположение, одговорот е мошне едноставен: препуштете им се на игрите во постелата. Според едно истражување лицата штом водат љубов веднаш штом ќе се разбудат се поздрави и посреќни, а доброто расположение им е загарантирано во текот на целиот ден. Освен тоа, утринскиот секс го подобрува квалитетот на косата, кожата и ноктите.

Сексот во утринските часови го ослободува т.н. „хормон на љубовта“ окситоцин, поради што двојките чувствуваат љубов и поврзаност во текот на целиот ден, вели докторката Деби Хаберник.

Хаберник е автор на книгата „Because it feels good“ и во неа пишува за придобивките од утринскиот секс.

Според едно истражување лицата штом водат љубов веднаш штом ќе се разбудат се поздрави и посреќни, а доброто расположение им е загарантирано во текот на целиот ден.

Ве прави појаки и поубави. Утринскиот секс може да го зајакне вашиот имунолошки систем за само еден ден затоа што го зголемува нивото на антитела што не штитат од инфекции. Исто така го зголемува нивото на естроген со што се подобрува тонусот и структурата на кожата и косата, тврди таа.

Истражувањето на универзитетот Квинс во Белфаст открили дека водењето љубов три пати неделни може за 50 отсто да го намали ризикот од срцев или мозочен удар.

Истражувањата на универзитетот Нотингам покажало дека мажите што имале редовен секс во 50-тите години имаат помали шанси за развој на рак на простатата.

Заклучок: Потрудете се да се разбудите секој ден 15 минути порано за да можете да уживате во благодетите на утринскиот секс во текот на целиот ден.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Секс

Колку повеќе сте возбудени, толку полесно ќе уживате во сексот. Затоа дајте си време и потполно посветете и се на предиграта додека не бидете доволно влажни и возбудени.

Уживање во сексот со голем полов орган !

Ако сакаме да бидеме искрени, секоја жена би била пресреќна со партнер чија машкост...

Станува збор за смирувачката „баласана поза“ идеална за оние кои сакаат да ја ослободат својата внатрешна сексуалност, без разлика дали практикуваат јога.

СЕКС-ПОЗА за силен оргазам на жените (ФОТО)

Во природата на човекот е да го подобри секој аспект во животот, па ни сексот не е исклучок....

Сакате да ја вжештите атмосферата зад затворени врати? Еве неколку сознанија кои ќе ви ги интензивираат возбудата и желбата за уште поголема интимност:

КАКО ДО ПОЖЕЖОК СЕКС: ДОЗНАЈТЕ ЈА ТАЈНАТА ЗА СТРАСНИ СЕКСУАЛНИ ОДНОСИ!

Сакате да ја вжештите атмосферата зад затворени врати? Еве неколку сознанија кои ќе...

Не е препорачливо да имате див секс, особено не кога жената ќе влезе во третото тримесечје од бременоста, но сепак, повеќето работи поврзани со сексот се изводливи.

Секс пози во текот на бременоста!

Замислете си дека не сте имале секс девет месеци. Но, зошто воопшто би помислувале на...