Во Паркот Жена борец во центарот на Скопје о секој момент треба да започне втората по ред Парада на гордоста, која се одржува под мотото „Вон ѕидовите“.

Објавил: Владо Марин | 26 јуни, 2021 12:41

Учесниците на Парадата на гордоста порачуваат: Доста е криење!

Фото/Текст извор: ©360

Паркот е преполн со учесниците кои ќе маршираат низ центарот на градот, покрај Владата, до градскиот парк!

Во Паркот Жена борец во центарот на Скопје о секој момент треба да започне втората по ред Парада на гордоста, која се одржува под мотото „Вон ѕидовите“.

Паркот е преполн со учесниците кои ќе маршираат низ центарот на градот, покрај Владата, до градскиот парк.

Се пишуваат трансперенти, а на оние кои може да се видат е пораката: „Доста е криење“.

Денеска во Скопје ќе се одржи втората Парада на гордоста што ја организира Националната мрежа против хомофобија и трансфобија.

 Скопје Прајд е настан од и за ЛГБТИ заедницата, но и за сите поддржувачи на борбата за еднаков третман на сите луѓе. Прајдот е протест, но и прослава, на која ги реафирмираме надежите за посолидарно, похумано и поправедно општество, се вели во соопштението испратено до јавноста.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Настани

Откако ја поминаа првата бариера поставена од полицијата, дел од лицата се обидоа преку приватни имоти и дворови да стигнат пред зградата на ДУИ.

ХАОС ВО НАЈАВА: Демонстранти во Тетово се судрија со полицијата, бараат оставка од Заев

Во Тетово денеска се одржа протестен марш од кој учесниците побараа одговорност поради...

Заев посочи дека двете земји споделуваат уште една стратегиска цел–пристапувањето во членство во ЕУ!

Заев и Курти: Имаме силна политичка волја да ги засилиме и продлабочиме билатералните односи и соработката во сите области

Претседателите на Владите на Република Македонија и на Косово Зоран Заев и Албин Курти...