Кон крајот на денот, и во вечерните часови ќе има локален развој на нестабилна облачност проследена со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Максималните дневни температури на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 30 до 37 степени.

Објавил: Катерина Крстиќ | 4 август, 2020 10:06

УШТЕ ДЕНЕСКА ПЕКОЛНИ ТЕМПЕРАТУРИ- Од утре нестабилно време и услови за невреме!

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Денеска времето во Македонија ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност и со слаб до умерен ветер од југозападен, и од југоисточен правец. Ветерот особено долж Повардарието повремено ќе засилува.

Кон крајот на денот, и во вечерните часови ќе има локален развој на нестабилна облачност проследена со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Максималните дневни температури на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 30 до 37 степени.

Во Скопје и околината времето ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност и со слаб до умерен ветер од југоисточен правец. Кон крајот на денот и во вечерните часови ќе има услови за локална нестабилност. Максималната дневна температура ќе се искачи до околу 35 степени.

Од утре па натаму нашата територија ќе биде зафатена од значително понестабилна и влажна воздушна маса која ќе условува честа појава на пороен дожд, поголемо количесто на воден талог кое може да условува локални поплавувања, грмежи и засилен ветер.

Локално процесите ќе бидат ИНТЕНЗИВНИ и застапени во форма на НЕВРЕМЕ со силен ветер, електрични празнења и појава на град. Температурите на воздухот ќе бележат тенденција на опаѓање.

Подготви: Славчо Попоски

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Време

Во Скопје и околината времето ќе биде променливо облачно со услови за повремен локален дожд и услови за ретки грмежи. Ќе дува умерен, повремено засилен ветер, најпрвин од западен, а потоа од северен правец. Максималната дневна температура ќе се искачи до околу 22 степени.

Времето денеска: Променливо облачно со повремени локални врнежи од дожд

Денес времето во Македонија ќе биде променливо облачно со повремени локални врнежи...

Исто така, во среда, особено Долж Повардарието и на истокот ветерот ќе го промени правецот во северозападен, додека максималните дневни температури ќе се искачуваат во интервалот од 16 до 24 степени!

Времето денеска: Променливо облачно со повремен локален дожд

Денес и утре времето во нашата држава ќе се задржи променливо облачно со повремен локален...

Максималната дневна температура ќе се искачи до околу 21 степен.
Потоа до вторник нашата територија ќе биде под влијание на серија на влажни воздушни бранови кој повремено ќе условуваат врнежи од дожд.

ВРНЕЖИ И ГРМЕЖИ ВО МАКЕДОНИЈА: Детална временска прогноза!

Под влијание на моќна циклонска активност, денес времето во нашата држава ќе биде претежно...