Ова е  втор фудбалер кај кого е дијагностициран вирусот Корона.

Објавил: Катерина Крстиќ | 12 март, 2020 19:18

Уште еден фудбалер заразен со коронавирус!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Денеска е потврденодека уште еден фудбалер од Италија, Мануеле Габијадини е позитивен на Ковид-19, соопшти фудбалскиот клуб Сампдорија.

Ова е  втор фудбалер кај кого е дијагностициран вирусот Корона.

– Тој има мала треска, но добро се чувствува. Ги презедовме сите активности за негова изолација, наведе калчолигашот од Џенова.

Габијадини е стрелец на седум гола за Сампдорија во оваа сезона. Во кариерата претходно играше и за Наполи, за Болоња и за Саутемптон.

Натпреварите во Серија А се суспендирани најмалку до 3 април.

Инаку вчера бешесоопштено дека дефанзивецот на Јувентус, Даниеле Ругани (25) е тестиран за вирус на корона и резултатите се позитивни. Во моментот кога фудбалерот беше суспендиран во Италија до почетокот на април, оваа вест се шири како молња низ целиот свет.

Ова беше објавено во кратко соопштение и додадено е следново:

– Јувентус штотуку ги активираше процедурите за изолација, кои се бараат со закон, во ова спаѓаат оние кои оствариле контакт со него – се вели во соопштението.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Фудбал

Администрацијата на Тотенхем, чиј стадион е еден од најмодерните во светот, разговараше со официјалните лица за употребата на стадионот.

ПОТЕГ ЗА ПРИМЕР: Тотенхем го понуди својот стадион на здравствените работници за борба против Коронавирусот!

Фудбалскиот клуб Тотенхем го понуди својот стадион на здравствените власти да помогнат...

Имено Роналдово моментот е во карантитн во Мадеира, откако во јавноста излезе веста дека негов соиграч е заболен од Коронавирус.

СЕКОЈА ЧЕСТ: РОНАЛДО СВОИТЕ ХОТЕЛИ ГИ ПРЕТВОРА ВО ПРИВРЕМЕНИ БОЛНИЦИ ВО БОРБА ПРОТИВ КОРОНАВИРУСОТ!

Кристијано Роналдо кој е познат по својата хуманост и овој пат ја покажа на дело. Имено...

Станува збор за играчите на тимот Патрик Кутроне и Херман Пецела, како и тимскиот физиотерапевт Стефано Даинели.Со овабројот назаразени со Ковид 19 од редовите на Фиорентина порасна на четири.

БРОЈКАТА НА ЗАРАЗЕНИ ФУДБАЛЕРИ ПОСТОЈАНО РАСТЕ: Уште двајца од редовите на Фиорентина позитивни на коронавирус

Денеска преку соопштение екипата на Фиорентина потврди дека двајца фудбалери од тимот...