Професорот Даниловски  посочува дека најважно е проветрувањето во училниците и почитување на мерките носење маски и држење дистанца.

Објавил: Катерина Крстиќ | 28 септември, 2020 16:54

Уште четири случаи на коронавирус во градинка- децата се заразиле од родителите!

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Денеска од Центарот за јавно здравје беше соопштено дека има четири нови случаи на коронавирис во градинките. Се работи за четири деца до пет годишна возраст.

Според податоците објавени од ИЈЗ, звор на заразата кај сите четири деца  е семејството.

Тестот е направен викендов и веднаш биле информирани градинките во населбите Аеродром, Ѓорче Петров и Карпош. 16 деца и четири учителки од сите три градинки заминале во самоизолација, информираат од Центарот за јавно здравје Скопје.

Од отворањето на градинките од 9 ти септември па до денес, нема ниту еден случај на заболено детенце кое добило вирусот од друго дете.Епидемиолозите велат дека нема ниту случај кога дете го пренело вирусот на негователка.

Граѓаните мора да разберат дека со непочитувањето на мерките и масовните групни собирања ја пролонгираат состојбата со Ковид 19 велат епидемиолозите.

Професорот Даниловски  посочува дека најважно е проветрувањето во училниците и почитување на мерките носење маски и држење дистанца.

Денеска од центарот за јавно здравје Битола  потврдија дека вработена во градинката „Коца Василева“ е позитивна на Ковид 19 и превентивно 13 деца беа пуштени во домашна изолација.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

За граѓаните коишто аплицирале за субвенции за инвертери и ги исполнуваат условите во тек е процесот на предавање на старите печки кои користат нееколошки енергенси во замена за инвертер клима уреди за затоплување.

ПОДНЕСЕНИ 5000 БАРАЊА ЗА СУБВЕНЦИИ – ЗАВРШУВА ЈАВНИОТ ПОВИК ЗА СУБВЕНЦИИ ЗА ИНВЕРТЕРИ

Градот Скопје ги информира граѓаните дека завршува јавниот повик за доделување субвенции...

Оваа недела Шведска објави построги локални препораки за Упсала, универзитетски град на 70 километри северно од Стокхолм. Градот стана жариште на коронавирус откако студентите се вратија.

Швеѓаните ни мува не ги лази од КОРОНА- Филипче во паника, македонскиот здравствен систем пред колабс!

Иако бројот на лица заразени со коронавирус расте во земјата, Шведска останува на својот...

Во јули пак, на социјалните мрежи се прошири вест дека починал. За ,,Фокус”, во телефонски разговор тогаш порача дека не може да се изначуди каков свет има.

АМДИ БАЈРАМ: Заврши мојата ера, ама сите ќе ме памтат- ТИВКО ЗАМИНА И КРАЛОТ НА РОМИТЕ

Негов многу близок пријател и соработник, во телефонски разговор за ,,Фокус” ја потврди...