„Знаеме дека се „уморни“ од проширувањето во ЕУ“, рече Александар Вучиќ, претседател на Србија, во интервјуто.

Објавил: Владо Марин | 29 јули, 2021 9:14

„Фајненшл тајмс“: Лидерите на Македонија, Србија и Албанија одат по свој пат без граници

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Лидерите на Србија, Албанија и  Македонија го критикуваа Брисел поради бавното темпо на проширување на ЕУ, ветувајќи дека ќе продолжат со својата сопствена патна и деловна зона без граници, додека чекаат, пренесува „Фајненшал тајмс“.

„Знаеме дека се „уморни“ од проширувањето во ЕУ“, рече Александар Вучиќ, претседател на Србија, во интервјуто.

„Треба да видиме што можеме да направиме за себе, што можеме да направиме за нашите луѓе, како можеме да ги прошириме нашите пазари“.

Зоран Заев, пак изрази фрустрација што „ЕУ не ги исполнува“ своите ветувања, додавајќи: „Треба да ги забрзаме практичните придобивки за нашите граѓани“.

Еди Рама, новоизбран премиер на Албанија, ја спореди работата со Брисел со  претстава на Семјуел Бекет „Чекајќи го Годо“, во која двајца мажи водат серија честопати апсурдни разговори, додека го очекуваат доаѓањето на некој што никогаш не доаѓа.

Балканската „мини-Шенген“ патничка и деловна зона по примерот на аранжманот за слободни патувања во ЕУ, официјално ќе биде претставена утре. Тоа ќе вклучува постепено олеснување на ограничувањата за патување, побрзи „зелени ленти“ на границите, намалено време на чекање за товар и полесен пристап до работни дозволи.

Од „Фајненшел тајмс“ наведуваат дека се надеваат оваа зона ќе се прошири до крајот на годинава, онака како што вети Вучиќ, односно дека ќе ги вклучи Црна Гора и Босна и Херцеговина, а исто така и за спорното Косово.

Српскиот лидер рече дека Балканот не може повеќе да чека ЕУ да ги обедини, откако се бореше со етнички и верски конфликти и економски недостиг уште од распадот на поранешна Југославија по 1991 година.

Земјите треба да постигнат значителен напредок пред ЕУ да ги прифати, како што се изборни, судски и економски реформи, но тие исто така веруваат дека официјалниот пат станал премногу тежок. Вучиќ дојде на власт на платформа за про-ЕУ, но, како и неговите колеги, тие гледаа на блокот со зголемена фрустрација, наведува весникот.

Целта на мини-шенген-зоната беше да се промени наративот на регионот, и внатрешно, да се намалат етничките тензии, и надворешно, да се апелира за членство во ЕУ и повеќе инвестиции, рече Вучиќ. „Кога луѓето имаат поголеми плати. . . тие ќе размислуваат за подобри животи, а не за сенки од минатото “, објасни тој.

„Македонија на чело со Заев го смени името почитувајќи ја чувствителноста на Грција -членка на ЕУ, но тој рече дека Брисел го „разочара“ регионот. Северна Македонија беше примена во НАТО минатата година, кратко по промената на името, но ЕУ допрва треба да ги отвори пристапните преговори со земјата“ пишува весникот.

Конечната цел е да бидеме земја -членка на ЕУ“, рече Заев.

„Но, додека ЕУ не одлучи. . . треба да најдеме начини како и да продолжи процесот на европеизација “.

Рама рече дека тие напредуваат без другите балкански држави „да се водат по пример и да не заглавуваат во мала карикатура на ЕУ, каде што за се е потребен консензус и секој може да блокира преку вето“.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Од еколошкото здружение Натура лаб од Лабуништа, се закануваат со блокади и бојкот на наставата во локалното основно училиште, ако владата не си го одржи ветеното.

Жителите на Лабуништа се жалат дека власта ги излажала

Каменоломите во струшко Лабуништа, две години откако беа затворени од државата, сега...

Поглаварот на ИВЗ, Шаќир Фетаху ќе разговара со сите муфтивства во земјава, а самиот секој петок ќе оди во џамиите и ќе ги повикува граѓаните да внимаваат со непотребното трошење струја. Ова му го вети првиот човек на ИВЗ Фетаху на министерот за економија Крешник Бектеши

Бектеши бара помош од верските заедници – ИВЗ: Секој петок во џамија ќе се зборува за штедење струја

Исламската верска заедница ќе бара од верниците да штедат струја во текот на зимата. Поглаварот...

Тој најави дека ќе разговара и со Македонската православна црква за поддршка во активностите за справување со енергетската криза. Целта е да се намали потрошувачката и да се ослободат повеќе количества на струја за индустријата.

Бектеши бара поддршка од ИВЗ и МПЦ за штедење струја

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска побара поддршка од поглаварот на...