Се пензионира фудбалската легенда

Објавил: Узунов Бобан | 21 јуни, 2019 10:40

Фернандо Торес по 18 години ја заврши кариерата !

Фото/Текст извор: ©магазин

Шпанскиот голгетер и еден од најдобрите напаѓачи во последните 20 години Фернандо Торес преку социјалните мрежи ги растажи фановите и најави фудбалска пензија.

Популарниот „Ел Нињо“ ги направи првите фудбалски чекори во Атлетико Мадрид каде настапуваше двапати во кариерата. Измеѓу стана легенда во Ливерпул, освои неколку трофеи со Челзи, а заигра и за Милан и на крај во јапонското првенство во Саган Тосу.

Со репрезентацијата на Шпанија постигна големи успеси и беше дел од легендарната генерација која врза три големи титули во низа. 

Беше главен протагонист на Европското првенство 2008 кога во финалето против Германија го постигна победничкиот погодок. Потоа се радуваше на светската титула две години подоцна во Јужна Африка, за одличниот период да го заокружи за нов европски трофеј во 2012 година.

Додека беше дел од Челзи се израдува и на трофеите во Лигата на шампионите и Лига Европа. 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Меркел по самитот на лидерите на ЕУ во Брисел рече дека не е тајна оти за време на расправата за проширување, Франција, Холандија и Данска имале резерви кон натамошните чекори на Скопје и Тирана.

Меркел жали дека немало консензус за отворање преговори со Северна Македонија и Албанија

Германската канцеларка Ангела Меркел на крајот на Самитот во Брисел изрази дека немало...

На лидерската средба, како што соопштија од кабинетот на претседателот, се поканети претседателот на СДСМ Зоран Заев, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, претседателот на ДУИ Али Ахмети претседателот на Алијанса за Албанците Зиадин Села, претседателот на Алтернатива Африм Гаши и претседателот на Движење Беса Билал Каса

ПЕНДАРОВСКИ ИСПРАТИ ПОРАКА ДО НАЦИЈАТА: Време е да се обединиме – претседателот закажа лидерска во недела

Лидерска средба на иницијатива на претседателот Стедво Пендаровски, на која ќе присустуваат...

Доколку биде направена таква грешка тогаш не треба да се лутиме за проблемите што ќе настанат – што ќе има џихадисти, влијанија од Русија, Турција или Кина.

БОРИСОВ: „Би се направила историска грешка ако ЕУ ги одбие Македонија и Албанија„

Република Македонија и Албанија треба веднаш да добијат датум за преговори. Би се направила...

Инаку непосредно пред почетокот на Европскиот совет во Брисел, францускиот претседател Емануел Макрон при пристигнувањето во Советот им се обрати на новинарите и во таа пригода не кажа ништо за прашањето за проширувањето и датумот за почетокот на преговорите, кое ќе биде една од точките на Самитот, јавува дописникот на МИА.

Дописничката на МИА напиша: Македонските лидери да сфатат дека за Македонија нема место во ЕУ

Дописничката на државната МИА, внука на Борјан Јовановски, Тања Милевска апелира до...