Социјалните мрежи "изгасија" околу 1.000 профили за кои е оценето дека се поврзани со координирано неавтентично однесување од Иран и Русија

Објавил: Мирко Бачиќ | 22 август, 2018 11:46

Фејсбук и Твитер гасат лажни профили поврзани со кампањи на Русија и Иран

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Фејсбук рече дека отстранил 652 страници – групи и профили поврзани со Иран и Русија поради “координирано неавтентично однесување” кое подразбира споделување политички материјали – објави “Би Би Си”.

Твитер исто така објави дека укинал 284 профили поради “координирани манипулации” од кои многу очигледно потекнуваат од Иран.

Мајкрософт соопшти дека открил руски сајбер напади против американски конзервативни групи. Вчера Фејсбук објави дека открил неколку профили што покажале “неавтентично однесување” поврзано со кампањи што потекнуваат од Иран и Русија по истрагите што траеле “многу месеци”.

“Ние го забрануваме ваквото однесување затоа што сакаме луѓето да им веруваат на поврзувањата што ги создаваат.” – се вели во соопштението на компанијата

И покрај тоа што истрагата сeуште е во тек додаде социјалната мрежа кампањата се чини дека ги таргетира луѓето преку неколку интернет сервиси на Блискиот Исток – Латинска Америка – Велика Британија и САД.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Растечката инфлација е глобална и достигна рекордно високо ниво од почетокот на 21 век. Ова предупредување го упати еврокомесарот за внатрешен пазар Тиери Бретон во интервју за францускиот информативен канал LCI.

„За прв пат од почетокот на векот, гледаме толку високо ниво на инфлација. Тоа е глобален феномен кој е посилен во САД отколку во Европа“, рече тој.

Според него, последен пат ваква инфлација имало пред четириесет години, во 80-тите години на минатиот век. Еврокомесарот истакна дека инфлацијата почна да се забрзува уште пред конфликтот во Украина.

„Пандемијата на коронавирус, забрзувањето на економското закрепнување, цените на енергијата, суровините и ретките метали – како резултат на овие фактори, трендот на инфлација беше силен дури и пред украинскиот конфликт“, рече Бретон.

„Инфлацијата е особено распространета во САД и е многу тешко да се контролира“, рече тој. „Еден начин да се ограничи е да се зголемат банкарските каматни стапки, а овој процес веќе се случува во САД“, рече Бретон.

Според францускиот портал „Статиста“, просечната годишна стапка на инфлација во светот веќе изнесува 7,4%. Но, во некои земји, стапката на инфлација може да биде значително повисока поради локални фактори. Според „Статиста“, вкупната стапка на инфлација во речиси 80 земји може да се движи од 5 до 10 отсто во текот на годината.

Рекордна инфлација во светот од почетокот на векот

Растечката инфлација е глобална и достигна рекордно високо ниво од почетокот на 21...

Обединетите Нации (ОН) предупредија дека глобалните залихи на пченица паднаа на најниско ниво од 2008 година, бидејќи „залихите се погодени од појава што се случува еднаш во генерација“.

Светот има залихи на пченица само за уште 10 недели

Светот има залихи на пченица за уште само 10 недели, што е последица на руската инвазија...

Случаите се регистрирани во вкупно 12 држави. Првиот случај е потврден во Англија на 7 мај, а во последните две недели е раширен и во останатите 12 земји.

СЗО: Потврдени 80 случаи на мајмунски сипаници во светот, еве во кои земји се регистрирани

Светската здравствена организација потврди дека со вирусот на мајмунски сипаници,...

Говорејќи на самитот за храна во Њујорк, Гутереш апелираше до Русија да ја укине блокадата на Црното Море, која ги спречува испораките на украинско жито на прекуокеанските пазари.

Кризата со храна може да трае со години, вели шефот на ОН

Генералниот секретар на Обединетите Нации Антонио Гутереш предупреди дека недостигот...