„Во првите 24 часа отстранивме 1,5 милиони снимки од нападот

Објавил: Катерина Крстиќ | 17 март, 2019 10:45

Фејсбук отстранил 1,5 милиони снимки од грозоморниот напад врз џамиите во Нов Зеланд

Фото/Текст извор: ©magazin.mk

Тимот на најголемата социјална мрежа во светот „Фејсбук“ соопшти дека во првите 24 часа по нападот на двете џамии во Нов Зеланд, кој напаѓачот го снимаше во живо, отстранил околу милион и пол снимки од истиот.

 

„Во првите 24 часа отстранивме 1,5 милиони снимки од нападот, од кои над 1,2 милиони беа блокирани во текот на нивното прикачување“, соопштиле од „Фејсбук“.

Инаку од „Фејсбук“ соопштиле дека успеале да ги отстраната сите верзии на оригиналната снимка кои немаат во себе вознемирувачка содржина.

За потссетување, терористичкиот напад се случи на 15 март во градот Крајстчерч на Нов Зеланд .

Убиецот цел масакр го пренесувал во живо и покасно го објавил на Фејсбук и на Инстаграм. Компанијата Фејсбук, видеото покасно го извади, а камерата убиецот ја носел на шлемот.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Инциденти

Србија е земја на храброст и таа секогаш ќе ги победи насилниците, напиша Вучиќ на Твитер, со фотографија која се гледа како игра шах, заедно со министерот за надворешни работи Стефановиќ.

Вучиќ игра шах во кабинетот и баш му е гајле што во Србија се палат автомобили и кршат стакла во телевизии !

Додека во Србија се палат автомобили, кршат стакла на врати од телевизии и рушат објекти,...

Австралискиот екстремист (28) отвори оган на џамијата АЛ Хур на Нов Зеланд во градот Крајстчер. Пукал на деца, а за сега се потврдени 40 жртви.

ВО ЖИВО : Масакр во две џамии во Нов Зеланд – има 40 мртви, убиецот настанот го пренесувал во живо на фејсбук

Во градот Крајстчерч на Нов Зеланд непознати лица утрово отворија оган на две џамии....

Спрема неофицијални податоци, немилиот настан се одиграл во вторникот, а наводно Ѓорѓе поради напад на љубомора, прво ја претепал брутално, па после тоа продолжил да ја малтретира својата девојка.

НЕВИДЕН МАСАКР ВО НОВИ САД: Со дрвена мотика и кршел раце и ребра на девојката, а со пегла ја горел по лицето

Ѓорѓе. Л(24) брутално ја претепал својата девојка Ивана(22), со која живеел во стан во центарот...