Имено министерот по завршување на средбата, за Сител информираше дека на средбата било договорено да ја следат состојбата во следните денови па потоа да се одлучува за можното воведување на рестрикции.

Објавил: Катерина Крстиќ | 2 октомври, 2020 16:30

Филипче: Викендов ќе носиме одлука за воведување на нови мерки!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Министерот за здравство Венко Филипче и членовите на Комисијата за заштита од заразни болести, ја завршија средбата на која требаше да разговараат за зголемениот број на заболени од Ковид-19 и евентуалното воведување на нови рестриктивни мерки. 

Имено министерот по завршување на средбата, за Сител информираше дека на средбата било договорено да ја следат состојбата во следните денови па потоа да се одлучува за можното воведување на рестрикции.

И следните денови ќе следиме какви ќе бидат бројките на новодијагностицирани. Ова е навистина висока бројка во однос на претходните денови. Заклучивме дека денеска и утре треба да се направи увид за начинот на трансмисија на вирусот во секоја општина посебно. Ако нешто откриеме, да може да одлучиме какви мерки и каде би се вовеле – рече Филипче во живо на вестите на Сител.

Филипче потенцира дека до викендот ќе знае какви мерки и во која општина треба да воведат.

ДТој нагласи дека дали ќе се намали работното време на угостителските објекти или да се намали бројот на маси ќе се знае по епидемиолошките прашалници.

Не се исклучува можноста и за затворање на градинки и училишта, потенцираше тој.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Во врска со најавата на Заев за оставка ако не победи Шилегов за градоначалник, Петковски објаснува дека градоначалничката позција не е поврзана со позицијата на Владата.

Петковски: Неодговорна е изјавата на Заев дека ќе си поднесе оставка ако не победи Шилегов

Партиите изгубија, граѓаните добија на овие локални избори, вели Тито Петковски, во...

Директорот на МЕПСО објаснува дека во такви случаи се презема енергија од европската мрежа и досега земјава тоа го наравила четири пати без најава и добила четири предупредувања од Центарт во Швајцарија каде што се прават пресметките.

Директорот на МЕПСО за Телма: Трошиме двојно повеќе струја отколку што произведуваме, за октомври ќе треба да ѝ платиме на Европа 15 милиони евра

Директорот Куштрим Рамадани открива дека земјава четири пати без најава презела електрична...

Ковачки цитираше и дел од брифинзите, а потенцира и оти биле давани насоки и се договарани и физички пресметки како и закани по живот за прилепчани.

СКАНДАЛ: Полицајци блиски до СДСМ договарале малтретирање на граѓани за изборите

Полицајци блиски до СДСМ следеле членови на ВМРО-ДПМНЕ за време на изборната кампања....