Тие, како што веќе најавивме ќе добијат соодветна награда за нивната работа - зголемување на примањата. Тие се врвни професионалци и се еден од столбовите на нашиот здравствен систем.

Објавил: Стојче Бушин | 30 јуни, 2020 16:35

ФИЛИПЧЕ: Вработените во брзата помош ќе добијат соодветна награда за нивната работа – зголемување на примањата

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Сите вработени во брзата помош заслужуваат огромни пофалби за нивната макотрпна секојдневна работа, особено во овој период кога се соочуваме со коронавирусот, вели министерот за здравство Венко Филипче!

Тие, како што веќе најавивме ќе добијат соодветна награда за нивната работа – зголемување на примањата. Тие се врвни професионалци и се еден од столбовите на нашиот здравствен систем, потенцираше министерот!

Сите вработени во брзата помош заслужуваат огромни пофалби за нивната макотрпна секојдневна работа, особено во овој период кога се соочуваме со коронавирусот, вели министерот за здравство Венко Филипче!

Капацитетот на Службата за итна медицинска помош во Скопје го зголемивме за 150%. Од 7, сега има близу 20 функционални возила, а околу 9 екипи се цело време активни на терен.

При денешната посета во Поликлиниката Букурешт разговаравме со вработените за предизвиците со кои се соочуваат при транспортот на пациенти, а пред сѐ со пациентите кои се дијагностицирани со вирусот Ковид-19, вели Филипче!

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Здравство

Во Охрид и околината, пациентите можат да се обратат во Службата за ИМП, а по потреба пациентите се упатуваат во Општа болница Охрид!

Филипче: Вака ќе работат итните служби за претстојниот викенд

За време на претстојниот празничен викенд, сите граѓани кои ќе имаат потреба од здравствена...

Во просек, месечно, се реализирани 10 илјади прегледи. По прогласената епидемија на Ковид-19 во Република Македонија, оваа установа беше определена како болница во која се вршат хируршки третмани на пациенти кои не се инфицирани со коронавирус.

На Клиниката „Св. Наум Охридски” од март до јули извешени 50 илјади прегледи и повеќе од 850 операции

Од Универзитетската клиника по хируршки болести „Св. Наум Охридски” информираат...