Скопје е новото жариште на Ковид 19 а според епидемиолозите следната недела можно е да спласне, и додаде дека не треба да се избзрзува со проценки како ќе биде зошто не секогаш се добиваат прецизни информации од епидимеиолошките анкети.

Објавил: Катерина Крстиќ | 20 јуни, 2020 9:28

Филипче: Вториот бран дојде порано зошто граѓаните не ги почитуваат мерките

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Mинистерот за здравство Венко Филипче и покрај големиот број на заразени од коронавирус, уверува дека ситуацијата е под контрола, иако можеби не предвиделе дека толку брзо ќе се случи да има волкава бројка.

Министерот посочи дека Македонија навремено реагирала на епидемијата.

-Со навремена анализа на сите контакти на новозаразените лица и интензивно тестирање на контактите дојдовме до тоа да имаме голем број на детектирани случаи. Помалку од 15 проценти е бројот на детектирани лица кои се на болничко лекување, останатите се со полесна клиничка слика и се на домашно лекување. Голем е бројот на асимптоматски носители. Имаме агресивна стратегија. Кај нас малку порано почна тој втор бран и ние го идентификувавме дека почна од тие семејни собири во жариштата во Скопје, околината на Куманово, Тетово, во Штип. Освен Скопје другите жаришта спласнаа, рече Филипче на гостувањето на емисјата Само интервју што се емитува на Канал 5.

Скопје е новото жариште на Ковид 19 а според епидемиолозите следната недела можно е да спласне, и додаде дека не треба да се избзрзува со проценки како ќе биде зошто не секогаш се добиваат прецизни информации од епидимеиолошките анкети.

-Појавата на овој бран се должи на непочитување на мерките односно потекнува од големи семејни средби, познати се кластерите. Оние што ги почитуваат мерките, кај нив немаме појава на кластери, кажа Филипче.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Тој што ќе донесе одлука децата да се вратат во училишните клупи треба да биде сигурен дека нашите образовни институции имаат капацитети и ресурси

Героски: Не експериментирајте со здравјето на нашите деца, нема да ви биде простено!

Сигурен сум дека нема родител на дете на училишна возраст којшто не сака неговото најмило...

Организатор на маратонот е пливачки Клуб ВАРДАР 2018, а воедно ова е првиот Крушевски Маратон “Тоше Проески” и натпревар организиран во Крушево.

Во недела во Крушево ќе се одржи првиот пливачки маратон „Тоше Проески“

На 9-ти август во 11 часот на Крушевско Езеро за прв пат ќе се одржи маратон во пливање....

ОНА командантот имаше приложено психијатриска потврда до надлежните од инвалидската служба во Луцерн, која потврдуваше работна неспособност, поради боледување од параноидна шизофренија. Истата е потврдена и од Швајцарскиот суд.

Ахмети во Швајцарија примал инвалидска пензија за параноидна шизофренија?

Имено се до моментот кога отпатува на македонскиот фронт 2000-та година, иако се смета...