Недостатоци има - одговорноста не е ни на повидок

Објавил: Мирко Бачиќ | 23 јули, 2018 11:09

Филипче го стопираше тендерот вреден 36 милиони евра

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Министерот за здравство на Република Македонија конечно со Одлука. Тендерот вреден 36 милиони евра и одлуките за него се стопираат и поништуваат.

Филипче на прес конференцијата истакна дека не само што на тендерот се јавила една компанија туку биле забележани и низа недоследности во реализацијата по што донел одлука да го стопира и поништи во целост:

“Поради пoстоење одредени неправилности во документацијата на што укажа првичната евалуација – одлучивме тендерската постапка за набавка на тестови и реагенси за биохемиски – имунолошки – хематолошки и гасни анализи да ја прекинеме.”

Министерот не појасни како поништувањето на овој тендер ќе влијае врз пациентите но и кој тоа ќе ја понесе целата одговорност за тендерската постапка која очигледно била грешна од самиот почеток. Денешната изјава повеќе наликуваше на изјава на економист а не на првото лице во македонскиот здравствен систем и лекар:

“Истовремено – ги повикуваме компаниите кои работат во оваа сфера да работат на намалување на цените на реагенсите и до 15-20% колку што е пазарната вредност. И во иднина ќе продолжиме да работиме во насока на подобрување на здравствениот систем – заштеда на буџетот на граѓаните и приближување кон модерните европски трендови.”

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Македонија

Вели дека тој ги тепал неговите оти тој бил задолжен

Незири и во 2010 натепал и избркал од работа инструктор во М-НАВ оти не му потпишувал дека се обучил за контролор ,но тогаш синдикатот немал пристап и несмеел да зборува во медиумите

Ексминистерот за економија Беким Незири, сега вработен во М-НАВ, кој вчера заедно со...

Непроменет останува утврдениот факт во истрагата, дека осомничениот Љупчо Палевски-Палчо пукал во Вања.

Не била задушена: Вања е убиена со истрел од оружје – еве што покажа обдукцијата

Непроменет останува утврдениот факт во истрагата, дека осомничениот Љупчо Палевски-Палчо...

61-годишниот актер се одлучил на овој потег за да може без љубопитни очи да ужива во вечерта со неа. За вечера потрошил околу 500 фунти, а уживале во јастог и суши

Том Круз, наводно, се вљубил во 25 години помладата Елсина Хајрова, ќерка на богат руски трговец со дијаманти, а за романтична вечера со убава Русинка го изнајмил цел ресторан

Том Круз, наводно, се вљубил во 25 години помладата Елсина Хајрова, ќерка на богат руски...