Освен до директорите, Комисијата за заразни болести на состанок ги повика денеска и главните медицински сестри. Ќе има ротација на сестри, техничари, болничари и хигиеничари кои ќе треба да бидат на испомош на Инфективната клиника и модуларната болница.

Објавил: Рејхан Бајрами | 24 октомври, 2020 11:51

Филипче за Сител: Ќе се зголеми бројот на тестови и капацитетот за третман на Ковид-19

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Сите интерни одделенија во болниците низ државата ќе станат ковид центри. Интернистите и останатиот медицински персонал ќе третираат тешко болни од корона кои имаат потреба од хоспитализација а во овој момент поради преполнетост не можат да бидат примени на инфективно во струмичката, прилепската, кочанската, охридската и други здравствени установи вели Филипче за Сител!

Здравствените власти одлучија да ги мобилизираат сите медицински лица од јавното здравство во битката со корона вирусот и ова е одлучено на денешниот состанок на Комисијата за заразни болести каде присуствувале и директори на болници. Министерот Филипче во изјава за Сител вели дека веќе од утре болничките капацитети ќе бидат зголемени двојно.

Разговаравме за рационализација и оптимално искористување на целокупниот кадар. Со тоа значајно се зголемува бројот на кревети за два до три пати. Но не е тоа целта да се исполнат болничките капацитети, туку со мерките кои стапија на сила, законските измени кои треба да поминат наредната недела со задолжително носење на маска и ограничување на собирите ќе ја намали епидемијата кај нас, изјави Венко Филипче, министер за здравство.

Во Скопје се полнат капацитетите и во модуларната болница и следна за прием на болни од Ковид 19 е детската болница во Козле каде има 40 кревети за возрасни пациенти. Но освен што граѓани реагираат дека не можат да дојдат до место во болница, поголем проблем е што матичен не може на пациент да му закаже за корона тест бидејќи нема термини па сомнителни чекаат и по една недела за да дознаат дали се позитивни на вирусот или не. Филипче најави  од викендот зголемување на капацитетите за тестирање.

Ќе ги зголемиме термините и бројот на тестови и ова ќе го решиме уште викендот, дадена е насока на сите лаборатории за време на празникот, викендот да има дополнителни термни и да нема намалување на бројот на тестирања, вели Филипче.

Освен до директорите, Комисијата за заразни болести на состанок ги повика денеска и главните медицински сестри. Ќе има ротација на сестри, техничари, болничари и хигиеничари кои ќе треба да бидат на испомош на Инфективната клиника и модуларната болница.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Здравство

Ќе побарам до Централниот кризен штаб за прилем, мораме да имаме карантин, Прилеп по Скопје има најголем број заразени и починати“ - вели градоначалникот на Прилеп, Илија Јованоски за Студио 10 на ТВ24.

(ВИДЕО)Прилеп мора да оди во карантин, алармира градоначалникот

Драматичниот пораст на заболени, хоспитализирани и починати пациенти од Ковид-19 во...

Тој ќе биде активиран ако за тоа има потреба, согласно епидемиолошката состојба во државата и бројот на пациенти кои бараат хоспитализација, потенцираше министерот!

Во моментов околу 500 легла има во ковид центрите во Скопје, извести Филипче!

Во моментов околу 500 легла има во ковид центрите во Скопје, со план за дополнителни...

-Заеднички се договоривме тоа да биде болницата „Мала Богородица“ – старата болница на Систина, каде може да се сместат 100 пациенти.

ФИЛИПЧЕ: ПРИВАТНИТЕ БОЛНИЦИ ЈА ОПРЕМУВААТ БОЛНИЦАТА „МАЛА БОГОРОДИЦА“, ЛЕКУВАЊЕТО ТАМУ НА ТОВАР НА ДРЖАВАТА

Министерот за здравство, д-р Венко Филипче, по состанокот со сопствениците на приватните...

Изминатата недела во ЗД Скопје, на шесте пункта во поликлиниките во Чаир, Ченто, Ѓорче Петров, Бит Пазар, Млин Балкан и Јане Сандански беа направени 1.138 тестови, од кои 398 биле ковид позитивни.

БРЗИ ТЕСТОВИ ЗА КОРОНА ОД УТРЕ ВО ШТИП, ГОСТИВАР, ПРИЛЕП, СТРУМИЦА И КИЧЕВО

Во пет здравствени институции во државата од утре ќе се врши тестирање за коронавирус...