Имено во ноември, минатата година Јане и останатите лица со ретки болести  за прв пат го добија лекот „Спинраза.

Објавил: Катерина Крстиќ | 1 јули, 2020 16:39

Филипче: Коронавирусот нѐ спречи да одиме во кино со Јане, но денеска после 4 месеци конечно се видовме!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Министерот за здравство Венко Филипче, по цели 4 месеци денеска оствари средба со малиот Јане Велковски, кој боледува од спинална мускулна атрофија.

Имено во ноември, минатата година Јане и останатите лица со ретки болести  за прв пат го добија лекот „Спинраза.

Малиот Јане минатата година во ноември за првпат го доби лекот Спинраза.

Можеби коронавирусот нѐ спречи да одиме во кино со Јане, но денеска после 4 месеци конечно се видовме!

Секоја дружба со него е вредна! Горд сум кога гледам дека и тој е среќен. Минатата година, нашиот Јане почна да го прима лекот Спинраза. За првпат овој лек го воведовме во нашата земја. Тој и уште 6 дечиња ја примаат потребната терапија. Го даваме својот максимум за грижа за пациентите со ретки болести.

За две ипол години воведовме 7 нови лекови за да им овоможиме подобар начин на живот. И во услови на ковид-19, оваа група на пациенти се обезбедени со потребните лекови.

Двајцата се договоривме продолжуваме да ги почитуваме мерките за заштита, а веднаш потоа и ќе го реализираме планот кој заеднички го договоривме – одиме во кино!

Јане Велковски стана симбол на борбата на пациентите со оваа болест вчера го доби лекот кој се корсити за третман на децата и на возрасните пациенти кои боледуваат од оваа ретка болест .

Велковски е голем навивач на македонската фудбалска репрезентација, неговиот сон е да игра фудбал, се надеваме дека ќе му се исполни.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Тој што ќе донесе одлука децата да се вратат во училишните клупи треба да биде сигурен дека нашите образовни институции имаат капацитети и ресурси

Героски: Не експериментирајте со здравјето на нашите деца, нема да ви биде простено!

Сигурен сум дека нема родител на дете на училишна возраст којшто не сака неговото најмило...

Организатор на маратонот е пливачки Клуб ВАРДАР 2018, а воедно ова е првиот Крушевски Маратон “Тоше Проески” и натпревар организиран во Крушево.

Во недела во Крушево ќе се одржи првиот пливачки маратон „Тоше Проески“

На 9-ти август во 11 часот на Крушевско Езеро за прв пат ќе се одржи маратон во пливање....

ОНА командантот имаше приложено психијатриска потврда до надлежните од инвалидската служба во Луцерн, која потврдуваше работна неспособност, поради боледување од параноидна шизофренија. Истата е потврдена и од Швајцарскиот суд.

Ахмети во Швајцарија примал инвалидска пензија за параноидна шизофренија?

Имено се до моментот кога отпатува на македонскиот фронт 2000-та година, иако се смета...