Продолжуваме со нови проекти за здравствените работници и инвестиции во подобро здравство!

Објавил: Стојче Бушин | 3 јули, 2020 21:36

ФИЛИПЧЕ: Корона кризата потврди дека здравствениот систем е еден од основните столбови на државата

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Корона кризата потврди дека здравствениот систем е еден од основните столбови на државата. На денешната прошетка со Радмила Шекеринска низ Охрид разговаравме за идните здравствени приоритети за градот, но и за целата држава, напиша на социјалните мрежи министерот за Здравство, Венко Филипче!

Продолжуваме да градиме силен и одржлив здравствен систем за сите, да ги јакнеме капацитетите на јавното здравство, да работиме на професионалниот дигнитет и мотивација на медицинските работници и да создаваме услови за нивна иднина и професионална кариера во нашата земја, вели Филипче!

Продолжуваме со нови проекти за здравствените работници и инвестиции во подобро здравство:

На денешната прошетка со Радмила Шекеринска низ Охрид разговаравме за идните здравствени приоритети за градот, но и за целата држава, напиша на социјалните мрежи министерот за Здравство, Венко Филипче!

✅ 40% зголемeни плати за медицинскиот кадар
✅ Три пати повеќе специјализации
✅ 12.000 денари субвенции за млади лекари на специјализација
✅ Едукација и размена на кадри со престижни европски универзитети
✅ 33 милиони евра во одделенијата за интензивна нега,
✅ Нов Клинички центар во Скопје
✅ Целосно електронско здравство
✅ 70 нови возила за Итната медицинска помош
✅ Реконструкции на стари и пренамена на неискористени болнички капацитети!

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Здравство

Регистрирани сe 2.397 нови позитивни случаи од 34 градови во државата со намалување од 3,0% во однос на минатата недела. Најголем дел од регистрираните случаи се од Скопје (n=1.089; 45,4%), со неделна инциденца – 176,3/100.000.

ИЗВЕШТАЈ НА ИЈЗ ОД 11 ДО 17 ЈАНУАРИ, 2021Г: НАМАЛУВАЊЕ НА БРОЈОТ НА НОВИ ПОЗИТИВНИ СЛУЧАИ И ПРОЦЕНТОТ НА ПОЗИТИВНИ ОД ТЕСТИРАНИ, ЗГОЛЕМЕН БРОЈ ОЗДРАВЕНИ ЛИЦА

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје во периодот од 11 до 10 јануари...

Донацијата се состои од инфузиони пумпи за правилно дозирање терапија и венвјуери за скенирање на вени кај критични новороденчиња.

Амбасадата на Израел донираше апарати за критичните новороденчиња на детската клиника

Нашите најмали ја заслужуваат најдобрата здравствена заштита и нега. Денеска, амбасадата...

Министерот Филипче истакна дека Светската здравствена организација се покажа како еден од најсериозните и најголеми партнери од почетокот на ковид кризата, како и во претходниот период на други полиња на соработка.

СЗО ДОНИРАШЕ ТРИ БИОСЕЈФТИ КАБИНЕТИ ЗА ИНСТИТУТОТ ПО СУДСКА МЕДИЦИНА И ИНСТИТУТОТ ЗА МИКРОБИОЛОГИЈА

Министерот за здравство д-р Венко Филипче, шефицата на Канцеларијата на Светската...