Денеска во Росоман со претставници на бизнис секторот и со вработените во повеќе фирми разговаравме за справувањето со последиците од економската криза предизвикана од коронавирусот!

Објавил: Стојче Бушин | 4 јули, 2020 19:03

Филипче му измери температура на Заев: Имам температура 36,5

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев и министерот за здравство, Венко Филипче денеска беа во посета на градската болница во Кавадарци, за како што истакна Заев, да се даде поддршка на здравствените работници поради нивното макотрпно работење во борбата против корона вирусот.

„Обезбедуваме 40% повисоки плати во здравството во следните 4 години, продолжуваме со вработувања во јавно-здравствените установи за да се јакнат капацитетите. Уште повеќе вложуваме во здравствениот систем за уште подобра здравствена заштита.

Тие се хероите на денешницата и ја заслужуваат целата наша поддршка и почит и треба да им возвратиме со целосно почитување на мерките за заштита“, напиша Заев на својот профил на Фејсбук

Важно е државата да продолжи на правиот пат кој овозможува развој на нова македонска економија за раст на компаниите и приватниот сектор, изјави претседателот на СДСМ, Зоран Заев!

Денеска во Росоман со претставници на бизнис секторот и со вработените во повеќе фирми разговаравме за справувањето со последиците од економската криза предизвикана од коронавирусот, изјави Заев од Росоман!

Важно е државата да продолжи на правиот пат кој овозможува развој на нова македонска економија за раст на компаниите и приватниот сектор, изјави претседателот на СДСМ, Зоран Заев!

Преку трите сета на мерки за помош на македонската економија пуштени се во оптег 1,1 милијарда евра.

Конкретно во Росоман поддршка за исплата на плати и придонеси добиле 18 компании. Бескаматни кредити добила 1 компанија со 15 вработени, а 533 граѓани добиле платежни картички.

И во следниот мандат продолжуваме уште повеќе и уште подобро да ги поддржуваме компаниите со поддршка 600 милиони евра, вели Заев!

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Фејсбук

Неговиот коментар доаѓа откако Мицкоски денеска во во интервју за ТВ Сител, коментирајќи ги нападите од поранешни сопартијци и функционери, потенцира дека тоа се луѓе што му помагаат на Зоран Заев.

Мијалков до Мицкоски: Состави Влада или понеси одговорност

Поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање Сашо Мијаков го...

Ех драги мои затунцанки бивши соборци. Муви имате уште за лапање. Скријте се таму и удавете се во својата пизма и завидл'к. Со задоволство ќе ви помогнеме 

Апасиев: Затоа ме мразат поише од Грујо!

  Лидерот на Левица, Димитар Апасиев, кој e особено активен на социјалните мрежи,...

Никогаш не ја сфатив целта на таквиот став. Од една страна, поентата на граѓанскиот активизам е граѓанско учество во политичките процеси, а изборите во демократските општества се најелементарниот политички процес на директно граѓанско учество!

Богоевски: Апасиев нема да запре додека целата држава не му е под малото, фашистичко стопало

Без разлика на позитивните очекувања и довербата со која влеговме во коалицијата,...