Сигурен сум дека преку одговорните политики на прав пат сме да го зајакнеме здравствениот систем“ , порача Филипче.

Објавил: Рејхан Бајрами | 8 октомври, 2019 19:40

ФИЛИПЧЕ НАЈАВИ: „Болницата во Гевгелија ќе добие нов апарат за рендген и компјутерски томограф„

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Претседателот на Комисијата за здравство на СДСМ, Венко Филипче, синоќа учествуваше на Граѓанската трибина ,,На прав пат” во Гевгелија.

Филипче најави капитални инвестиции во здравството кои ќе значат премногу за Гевгелија и регионот.

Наредната година болницата во Гевгелија ќе добие нов апарат за рендген и компјутерски томограф за вие граѓаните да не мора веќе да патувате до Скопје или до Струмица, најави Филипче.

„Во изминативе две години решивме да инвестираме во медицинскиот кадар. Ги покачивме платите за 15 отсто за лекарите специјалисти и за 10 отсто за медицинскиот персонал. Нашата заложници е веќе следната лекарите специјалисти да добиваат месечен приход од 100.000 денари. А следниот месец по 10 години конечно ќе го зголемиме бодот за капитација за матичните лекари“, истакна Филипче.

Сигурен сум дека преку одговорните политики на прав пат сме да го зајакнеме здравствениот систем“ , порача Венко Филипче.

„Драго ми е што Гевгелија беше меѓу првите општини каде што беа укинати квотите за лекови во аптеките. Со тоа ставаме крај на редиците и турканиците на почетокот на месецот. Сега секој може да го добие својот лек во кој било ден од месецот, а истовремено градиме механизми против евентуални злоупотреби со лековите.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Здравство

Заклучно со 3 декември до Институтот за јавно здравје се пристигнати 2.215 пријави за мали сипаници. Вкупниот број случаи пријавени од декември 2018 заклучно со 6 декември, а кои ја исполнуваат дефиницијата на случај и се вбројуваат во вкупниот број заболени во епидемијата, изнесува 1.901, со стапка на заболување од 91,9 на 100.000 жители.

Малите сипаници не стивнуваат: До 3 декември пристигнати 2.215 пријави за морбили

Во периодот од 19 октомври до 6 декември година, односно по пријавување на последниот...

Станува збор за вакцини од реномирани странски производители, меѓу кои 27.000 вакцини се од „Мајлон Абот“ (Mylon Abot), а 1.000 вакцини од „Санофи“ (Sanofi).

Почнува бесплатно вакцинирање против сезонски грип

Бесплатно вакцинирање против сезонски грип, со кое се опфатени постари лица на возраст...

Ако се разгледаат информациите на Бирото за јавни набавки паѓа во очи и податокот дека во последниве два месеци министерствоо има донесено и преку 70 одлуки со кои се поништуваат веќе почнати јавни набавки, така што ако и овие биле завршени, ќе имало уште повеќе набавки.

ВРТОГЛАВА СУМА : 39 милиони евра потрошило Министерството за здравство за јавни набавки

Институтот за граѓански комуникации неодамна излезе со податок дека од анализирани...