Министерот информира дека според анализите, голем број од новите случаи се должат на т.н. британскиот вурис, над 70 проценти, посебно во Скопје, Кавадарци, Неготино, Прилеп и Охрид.

Објавил: Перо Милчин | 7 март, 2021 13:38

Филипче: Не е исклучена можноста од воведување рестриктивни мерки, ќе се знае идната недела

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Засега нема потреба од воведување дополнителни рестриктивни мерки, но можноста за такво нешто не е исклучена, рече денеска министерот за здравство Венко Филипче.

Како што истакна Филипче, ситуацијата се следи, моментно болничките капацитети не се загрозени и секаде има слободни кревети. Досега се одржани повеќе состаноци со Комисијата за заразни болести, анализата за трендот на КОВИД-бројките ќе заврши следната недела кога ќе биде соопштен и ставот по ова прашање, пренесе Сител!

На почетокот на следната недела ќе го кажеме ставот согласно анализата. Засега нема потреба од воведување дополнителни рестриктивни мерки, но воопшто не ја исклулучувам можноста од такво нешто, истакна Филипче, одговорајќи на новинарски прашања по посетатата на локацијата на која е во тек изградба на нова поликлиниката во Сарај.

Министерот информира дека според анализите, голем број од новите случаи се должат на т.н. британскиот вурис, над 70 проценти, посебно во Скопје, Кавадарци, Неготино, Прилеп и Охрид.

Според него, денеска треба да се стави во функција модуларната болница во Скопје, до Инфективната болница. Кадарот е подготвен и ќе работи по принципот на ротација.

Засега во ниту еден град не се исполнети условите за ограничуивање на движењето, но ако се одлучи дека тоа може да има ефект, во предвид доаѓаат и такви мерки.

Во однос на пописот, Филипче истакна дека претставници на ДЗС имаа состанок со Комисијата за заразни болести и согласно карактеристиките на тој процес се изработени и протоколите.

Сега навистина не можам да кажам дали ќе препорачаме некои генерално рестриктивни мерки кои ќе се однесуваат на територијата на целата држава. Велам уште еднаш, засега немаме индиција дека нешто треба да се направи, меѓутоа не е исклучена можноста, истакна Филипче. 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Здравје

Веста за трансплантацијата ја објави утрово министерот за здравство Венко Филипче преку својот фејсбук-профил.

ИСТОРИСКА ФОТОГРАФИЈА: Докторите и се поклонуваат на младата девојка чие семејство одлучи да ги донира нејзините органи

Историска фотографија, докторите и се поклонуваат на младата девојка чие семејство...