Почитувањето на мерките, носењето маска и држењето дистанца остануваат најдобри начини сите да помогнеме тоа да не се случи!

Објавил: Стојче Бушин | 15 октомври, 2020 8:28

Филипче: Не смееме да дозволиме нашиот здравствен систем да не е во состојба да му овозможи нега секому кому е тоа потребно

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Бројката на заболени и хоспитализирани поради ковид-19 расте. Не смееме да дозволиме нашиот здравствен систем да не е во состојба да му овозможи нега секому кому е тоа потребно затоа што капацитетите се искористени, вели министерот Филипче!

Почитувањето на мерките, носењето маска и држењето дистанца остануваат најдобри начини сите да помогнеме тоа да не се случи.

Вчера беа направени 2441 тестирања, а регистрирани се 445 нови случаи на ковид-19 во:
-Скопје 249
-Куманово 12
-Штип 13
-Прилеп 25
-Тетово 16
-Струга 7
-Велес 7
-Битола 14
-Охрид 12
-Кавадарци 3
-Гостивар 12
-Гевгелија 2
-Струмица 36
-Крива Паланка 5
-Радовиш 7
-Кочани 6
-Пробиштип 1
-Берово 2
-Виница 3
-Делчево 2
-Свети Николе 4
-Кичево 6
-Ресен 1

Починати се 9 лица, двајца пациенти од Скопје (72 и 62г), еден од Куманово (66г), двајца од Струга (58 и 65г), еден од Струмица (80г), еден од Крива Паланка (83г), од Пробиштип (60г) и пациент од Свети Николе (65г).

Институтот за јавно здравје регистрира 194 оздравени пациенти од:

-Скопје 77
-Куманово 15
-Штип 11
-Прилеп 7
-Тетово 11
-Струга 1
-Велес 1
-Битола 5
-Гостивар 12
-Гевгелија 2
-Струмица 14
-Радовиш 3
-Кочани 18
-Пробиштип 2
-Пехчево 1
-Берово 5
-Валандово 4
-Виница 2
-Свети Николе 2
-Кичево 1

Досега во земјата се направени вкупно 211.790 тестирања на Ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 21636, бројката на оздравени пациенти е 16591, на починати е 809, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 4236.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Здравство

Треба сите Комисии да ги сменат? Во Македонија има голем број на заразени. Зошто?

Караџовски за нападите од ВМРО-ДПМНЕ: Тој што сака да помогне нека не филозофира, нека дојде на Инфективна

Претседателот на Комисијата за заразни болести, доктор Жарко Караџовски во вечерашното...

Да носиме заштитни маски, да држиме физичка дистанца, да ги избегнуваме големите групни настани и на тој начин заеднички ќе ја добиеме битката со КОВИД-19, потрнцираше Заев!

ЗАЕВ ги доби резултатите од Корона тестот: Соопштение за јавноста!

Денеска го добив резултатот од тестот за КОВИД-19 и тој е негативен. Многу е важно...