Грижата за себе во исто време е и грижа за тебе. Апелирам на почитување на мерките без исклучок!

Објавил: Стојче Бушин | 10 август, 2020 10:07

ФИЛИПЧЕ: Носам заштитна маска затоа што водам грижа за моите најблиски

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Носам заштитна маска затоа што водам грижа за моите најблиски – семејство, колеги и пријатели. Секогаш кога сум во контакт со нив ја носам, затоа што секој од нас има одговорност да се грижи и за здравјето на тие околу нив, вели министерот за здравство, Венко Филипче!

Грижата за себе во исто време е и грижа за тебе. Апелирам на почитување на мерките без исклучок!

Само преку носење маска, често миење на рацете и одржување физичка дистанца можеме да го намалиме ширењето на вирусот. Да бидеме одговорни, вели Филипче!

Во организација на Клиниката за неврологија излезе првиот Водич за справување со невролошки заболувања во услови на ковид-19 пандемијата.

Тој содржи стручни препораки и насоки во однос на следење на одложени имунолошки посредувани компликации, невропсихолошки последици, и евентуално одложен развој на невродегенеративни заболувања кај заболените со коронавирус.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Здравство

Починати се 9 лица, пациент од Виница (70г), двајца пациенти од Струмица (по 67г), еден пациент од Охрид (48г), од Гостивар (64г), двајца пациенти од Тетово (70 и 71г) и двајца од Куманово (68 и 77г).

Девет починати и 143 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа се направени 1504 тестирања, а регистрирани се 143 нови случаи на...