Чекориме розово, чекориме со грижа за пациентите со рак на дојка. За нивна поддршка и третман. Race for the cure.

Објавил: Стојче Бушин | 27 септември, 2020 15:40

Филипче: Сите пациенти со рак на дојка имаат терапија, и во услови на Ковид-19 имаат пристап до здравствени услуги

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Сите пациенти со рак на дојка имаат терапија и пациентите повеќе не се упатуваат во странство. И во услови на ковид-19 оваа група на пациенти има пристап до здравствените услуги, вели министерот Филипче!

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче, денеска учествуваше на 12. розова прошетка наречена „Напред розово“ во организација на Здружението „Борка – За секој нов ден“, која оваа година е наречена и „Race for the cure“.

„Race for the cure“ – прошетка против ракот на дојката во организација на „Борка“!

Со ФЗО обезбедивме градник за пациентите, а во следниот период ќе работиме да обезбедиме и ракавица.

Овозможивме психолошка поддршка затоа што таа е една од најважните сегменти за успешно лекување на болестите.

Нашата соработка со Борка продолжуваме и понатаму да ја зајакнуваме, затоа што грижата за нашите пациенти е најважна. Борки не сте сами, потенцираше министерот Филипче!

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Здравје

Професорот Марковски истакна дека во ова време сега, ќе биде многу лошо ако сите инфекции ги ставаме во „кошот“ на ковид.

Марковски: Позитивен тест на коронавирус без симптоми не е болест

Професорот Вело Марковски во емисијата „Клик Плус“ на ТВ21 истакна дека носењето на...

Мамографскиот кабинет е опремен со GE Sennographe Pristina, најнова генерација на дигитален мамограф со специјален додаток за дојки со вградени импланти, достапен и за лица со инвалидитет.

НАЈСОВРЕМЕНА МЕДИЦИНСКА ТЕХНОЛОГИЈА НА ЕДНО МЕСТО, „АЏИБАДЕМ СИСТИНА“ СОЗДАДЕ ДИЈАГНОСТИЧКИ ИМИЏИНГ-ЦЕНТАР КАДЕ ШТО СЕ ОТКРИВААТ СИТЕ БОЛЕСТИ ВО РАНА ФАЗА

Брза и прецизна дијагноза на сите болести, снимки со висок квалитет и резолуција, минимална...

„Изминатите неколку недели, за жал, сведоци сме дека епидемијата на коронавирусот не само што не стивнува, туку уште повеќе го зголемува својот интензитет, што се рефлектира преку голем број на новоинфицирани лица.

За една недела извршени 2.183 контроли, инспекциите продолжуваат со интензивни контроли и за новите мерки

Во периодот од 12 до 18 октомври, инспекторите од Државниот пазарен инспекторат, Државниот...