Есенскиот бран на вирусот „коси“ низ цела Европа и светот, никој не е поштеден!

Објавил: Рејхан Бајрами | 26 октомври, 2020 7:07

Филипче: Состојбата со вирусот е сериозна и критична, итно да се донесат сите законски измени

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Министерот за здравство по денешните рекордни 22 починати лица, изрази и надеж за брзо донесување на новите мерки кои се „заглавени“ во Собрание.

Регистрираме рекордни 30% позитивни од тестирани лица, а речиси 600 пациенти се хоспитализирани на инфективните одделенија во земјата.

Состојбата со вирусот е исклучително сериозна и критична, притисокот врз болниците и медицинскиот кадар е огромен.

Есенскиот бран на вирусот „коси“ низ цела Европа и светот, никој не е поштеден. Молам да се сфати многу сериозно дека од секој еден од нас зависи како ќе го надминеме овој бран.

Очекувам итно и по скратена постапка да се донесат сите мерки и законски измени. Повикувам на максимална одговорност на секој поединец и почитување на сите мерки за заштита, рече тој!

Во Собранието треба да се направат измени за да може на сила да стапат мерките:

  • Задолжително носење на маска на отворено
  • Дома максимум 4 гости може да дојдат во вашата куќа/стан

Филипче додава дека состојбата со вирусот е сериозна и критична истовремено.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Здравство

Информацијата на МИА од Атина ја потврдуваат и од Скопје, а како што и најавија пред две седмици и министерот Венко Филипче и портпаролката на грчката Влада Аристотелиа Пелони, од јужниот сосед ќе стигнат 20.000 дози од Астра Зенека.

ДЕНЕСКА ВО СКОПЈЕ ПРИСТИГНУВААТ ВАКЦИНИ ОД ГРЦИЈА

Вакцините кои Грција ги најави за Македонија, денеска наутро се очекува да пристигнат...

Од економски аспект, извозот на цвет од канабис за медицински цели значи и нови инвестиции, развој и стимулира отворање нови високоплатени работни места.

Извозот на сув цвет од канабис од Македонија, станува реалност

Извозот на сув цвет од канабис за медицински цели од Македонија за пазарите во Европската...

Инаку ова е трета трансплантација од јануари и петта во изминатава година.

Филипче: Започна експлантацијата на бубрези и срце од 44 годишна пациентка – тројца пациенти ќе ги добијат нејзините органи

Доцна вчера во 23 часот медицинските тимови од Клиниката за урологија и Клиниката за...