Видео

Објавил: Калина Мартинска | 10 јуни, 2024 0:29

Филмски грабеж во Рим: Упаднале во златарница низ дупка од подрумот и украле накит вреден 500 илјади евра

Фото/Текст извор: ©magazin.mk

Најмалку тројца крадци во текот на ноќта извршиле огромна кражба во златарница во Рим. Тие влегле во златарницата преку дупка во подрумот, при што украле плен вреден околу 500 илјади евра.

Голема кражба е извршена во златарницата „Булгари“ во самото срце на Рим. Алармот бил вклучен околу полноќ откако крадците, влегле во златарницата, минувајќи низ подрумот, преку дупка направена на подот преку која успеале да влезат во сервисната соба.

Според првичните информации, откако влегле во златарницата, крадците ги скршиле стаклата и го украле накитот од внатре. Алармот се вклучил, но крадците успеале да побегнат на време.

Полицијата ги прегледала снимките од сите достапни надзорни камери и е во потрага по крадците. Се претпоставува дека во грабежот учествувале најмалку три лица. Веќе имало обид за грабеж на оваа златарница „Булгари“ кога крадците среде бел ден со багер го искршиле излогот на продавницата.

Форензичката полиција извршила мерења, при што ја прегледала и дупката на подот што ја поврзувала продавницата со подрумот на зградата.

Истрагата за инцидентот ја водат полициски службеници на лет од Рим.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Европа

- Русија мора да биде принудена да го почитува меѓународното право и да престане со агресивните активности и активности насочени кон монополизирање на енергетската ситуација во Европа. Додека не го направат тоа, нема да бидат партнер, прво треба да се однесуваат како нормална држава. Тие сакаат да го прошират своето влијание, а денеска разговарав со Ѓукановиќ за тоа. За агресијата во Украина, обидите за дестабилизација на ситуацијата во БиХ, Косово... Треба да го запреме тоа и тоа беше тема на разговорот и пред се прашањата што му ги поставив на претседателот како личност која ја познава политиката во регионот и ја знае ситуацијата совршено, во најситни детали - рече тој е Дуда.

Ѓукановиќ вели дека сме сведоци на значителен пустош на општествата од Западен Балкан.

- Ова е последица на отсуството на попроактивна политика за проширување на ЕУ, но и искористување на тој простор од деструктивната политика на Русија. Мислам дека тоа е нешто што не обврзува да се обидеме да го спречиме идното оддалечување на регионот од евроатлантскиот автопат. Русија се обидува да ги врати правилата на политиката на Студената војна преку ревизија на историјата и да го искористи правото да одлучува за судбината на другите - смета Ѓукановиќ.


Тој смета дека Европа минува низ историски тест.

- Или ќе го запреме агресорот и потоа ќе го казниме со политичката и правната казна што следува по тој што убива народ. Или ќе им ја отвориме вратата на идните агресори. Затоа мислам дека ова е историско судење - посочува Ѓукановиќ.

Ѓукановиќ бара казна за Русија: Или Европа ќе го запре агресорот или ќе ги отвориме вратите за идните агресори

Правото што Црна Гора го бараше со враќање на независноста и слободно избирање на својот...

Меѓу самостојните надлежности во Швајцарија спаѓаат здравството, социјалата, редот и мирот и образованието, и данокот.

Сите зборуваат за Швајцарија а многу малку знаат за Вестфалскииот мир

Швајцарија е поделена на 26 кантони — сојузни единици што ја сочинуваат државата. Од...