Радоста на Гранит Џака и Џердан Шаќири и гестот со двоглавиот Орел во победата на Швајцарија со 2-1 над Србија не може да мине без правни последици. Како што објави ФИФА во писмото, тие покренаа тужба против двајцата национални играчи.

Објавил: Рејхан Бајрами | 23 јуни, 2018 23:24

ФИФА покрена тужба против Шаќири и Џака

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Во изјавата на ФИФА се вели: “Дисциплинската комисија на ФИФА ја отвори постапката против швајцарските играчи Гранит Џака и Џердан Шаќири за начинот на славењеот после постгнувањето на гол за време на натпреварот помеѓу Швајцарија и Србија. Во текот на истиот натпревар, беше отворена дисциплинска постапка против Српската фудбалска асоцијација. Ова поради нарушувања на навивачите и прикажување на политички и навредливи пораки од српските обожаватели. Понатаму, првичната истрага против српскиот национален тренер Младен Крстајиќ беше отворена за наводни изјави по натпреварот.

Претходно, Швајцарската фудбалска асоцијација не сакаше да размислува  за последиците од ФИФА:

Сè  беше спонтано, сè беше сосема нормално, воопшто нема проблем. Ова беше пораката пренесена од претставниците на швајцарската репрезентација по скандалот со славењето со двоглавииот орел на Гранит Џака, Џердан Шаќири и Стефан Лихтштајнер на почетокот на прес-конференцијата во саботата.

Не, играчите не сакаа да шират политичка порака во натпреварот против Србија, објаснува Клаудио Сулсер во саботата вечер по враќањето во кампот на Светскиот куп во Толјати.

Делегатот на националниот тим вели: “Немаше никаква намера зад неа. Тоа беше спонтано дејство од емоциите кои постојат во таква интензивна игра. “

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Од МВР и официјално ја потврдија информацијата. Оттаму велат дека денеска околу 14 часот во водите на Преспанското Езеро нуркачкиот тим од Единицата за специјални задачи при Бирото за јавна безбедност на МВР го пронајдоа безживотното тело на шеснаесет годишното момче од Ресен. По насоки на Јавен обвинител телото ќе биде дадено на обдукција.

Пронајдено телото на удавеното 16 годишно момче во Претор

По два дена трагање по телото на момчето кое трагично загина на 2-ри август во Претор,...

Станува збор за 23-годишната студентка Артина Ќазими од гостиварски Добри Дол кандидатка на Алијанса за Албанците и Алтернатива на листа во изборна единица 6.

Студентката Артина Ќазими е најмладата пратеничка во македонското собрание!

На денешната конститутивна седница, со 116 гласа „за“, без ниту еден воздржан, ниту...

За претседател на Комисијата на предлог на Џафери беше избрана пратеничката Јагода Шахпаска, а за членови пратениците Изет Меџити, Благица Ласоска, Соња Мираковска и Сафие Садики Шакини.

Верифицирани мандатите на новите пратеници- Јагода Шахпаска избрана за претседател на Верификациската комисија на Собранието

На денешната конститутивна седница во Собранието, присуствуваа 117 од вкупно 120пратеници,...

Како последица на тоа, тој предупреди дека светот се соочува со „генерациска катастрофа што може да доведе до губење на незамислив човечки потенцијал, да поткопа децениски напредок и да ги влоши вкоренетите нееднаквости”.

Гутереш: Пандемијата доведе до најголемо нарушување на образованието во историјата

Денеска Антонио Гутереш, генералниот секретар на Обединетите нации рече дека оваа...