На денот на гласањето, во целата општина имаше доволно полициска заштита на сите избирачки места, но во 13 часот напладне наеднаш ги снема…

Објавил: Владо Марин | 1 август, 2021 21:06

Фијат Цаноски: ДУИ беа спремни и на моја ликвидација ако прогласевме победа во Струга во 2009-та!

Фото/Текст извор: ©fokus

Во ексклузивното интервју за неделникот „Фокус“, Фијат Цаноски ги објаснува случувањата за локалните избори во 2009 година, кога иако водеше во првиот круг во трката за градоначалник на Струга, сепак дојде до пресврт во вториот круг во корист на Рамиз Мерко.

Фијат ЦАНОСКИ: Тоа што се случуваше во тие 15-тина дена, повеќе личеше како да е воена состојба. Во Струга се појавија стотици непознати лица со странски, претежно косовски регистарски таблички. Во сите тие денови бевме следени и провоцирани на различни начини.

На денот на гласањето, во целата општина имаше доволно полициска заштита на сите избирачки места, но во 13 часот напладне наеднаш ги снема…

До 13 часот според излезноста беше јасно дека победуваме, но откако полицијата се повлече, јасно ми беше дека свесно се прави кражба на тие избори.

На крајот на денот се виде дека, иако имавме историски преку 16.500 гласови, што никогаш ниту еден градоначалник не успеал да освои, Рамиз Мерко и ДУИ имаа 18.500 гласови.За ДУИ гласаше и живо и умрено, се гласаше со кредитни картички, еден човек гласаше десетпати. ВМРО и ДУИ се исмејуваа на нашите посматрачи, кои немаа сила да го спречат криминалот. Имавме и снимки, сведоци и докази. Залудно. ДУИ излезе уште во 17 часот да слави.

ФОКУС: Разбравте ли зошто дојде до такви пресврти во овој изборен процес за градоначалник на Струга?

Фијат ЦАНОСКИ: Подоцна разбрав дека пазарот бил со ДУИ за да го поддржат Иванов за претседател и да излезат нивните членови да гласаат со што би имале консензус. Веројатно има врска и Кичево, кое тогаш го доби ВМРО-ДПМНЕ, а не ДУИ.

За неколку години подоцна, кога ги слушавме аудиоразговорите, да видиме дека тие луѓе што биле со косовски регистарски таблички се истата банда од кумановско Диво насеље и биле подготвени дури и по цена на ликвидација на мене и на моите блиски, ако ние прогласиме победа уште истата вечер. Навистина се ежам кога ви го кажувам ова, но тоа е вистината.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Интервју

Според Димовски, ВМРО-ДПМНЕ ќе издвои значителна победа во Град Скопје и скопските општини, додавајќи дека се виде капацитетот на власта во однос на реализација на проекти, афери, скандали и лоша економска политика.

Димовски: ВМРО-ДПМНЕ ќе издвои значителна победа во Град Скопје и скопските општини

Во вчерашното гостување во Тема на денот во Централниот дневник на Сител поранешниот...

Откри и дека ја има најголемата поддршка од својата девојка, новинарката Марина Дојчиновска, со која подолго време е во љубовна врска. Алачки беше во брак со пејачката Адријана, со која имаат две деца

Алачки постана политичар: Од хармоникаш до желба за градоначалник на Берово

Познатиот хармоникаш Горан Алачки ја прифати кандидатурата за градоначалник на Берово...

„Рашковски влијаел на истрага, сведоци, а нема потреба да бега зошто се чувствува сигурен со Заев“, вели Николоски.

Николоски: Оставки во оваа влада ќе нема тие се мафија, ама ќе паднат по изборите

Ќе бев изненаден да си заминеше од функцијата, навистина, Венко Филипче, тој стана моторџија...

Симовски вели дека никаков политички субјект не вршел притисок врз нив како да се спроведе пописот.

СИМОВСКИ ЗА ТВ 24: НИКАКОВ ПОЛИТИЧКИ СУБЈЕКТ НЕ ВРШЕШЕ ПРИТИСОК ВРЗ НАС КАКО ДА СЕ СПРОВЕДЕ ПОПИСОТ

Директорот на Државниот завод за статистика Апостол Симовски во емисијата 24 анализа...