Портпаролот на МВР, Тони Ангеловски, вели дека гласањето тече мирно, без нарушување на јавниот ред и мир.

Објавил: Рејхан Бајрами | 31 октомври, 2021 11:41

Фотографирано и искинато гласачко ливче во Кичево

Фото/Текст извор: ©магазин

Откако е почнато гласањето, МВР има регистрирано два случаи на нерегуларности.

Портпаролот на МВР, Тони Ангеловски, вели дека гласањето тече мирно, без нарушување на јавниот ред и мир.

-Во Кичево имаме фотографирано гласачко ливче, а во вториот случај, исто така во Кичево, имаме скинато гласачко ливче, вели Ангеловски.

Денеска, кога се избираат градоначалници во 43 општини плус градот Скопје, одѕивот во првите два часа, според последните податоци од ДИК, е 5,19 проценти наспроти 3, 64 отсто на 17 октомври, кога се гласаше во 81 единица на локалната самоуправа

Значително поголема излезност се забележува во првите два часа од гласањето во вториот круг од локалните избори во споредба со првиот круг, на 17 октомври, кога се гласаше во 80 општини и во градот Скопје и, освен градоначалници, се избираа и советници во општините.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Скандал

„Фокус“ дознава дека блиска роднина на Арсовска, уште пред да „пукне“ скандалот, со Турците преговарала за милионскиот тендер на „Водовод и канализација“, објавува весникот.

Фокус открива скандалозни тендерски контакти на близок човек на Арсовска со турски понудувач за проектот од 137 милиони евра

Во текст со наслов „МИЛИОНСКИ ТЕНДЕР” неделникот Фокус открива скандалозни информации...

Хаос и тензии во Собранието кои кулминираа со физичка пресметка. Ескалираше кавгата меѓу пратениците од власта и нивните колеги од ВМРО-ДПМНЕ и Алијанса на Албанците кои сакаат да спречат да се донесе законско решение да не се парализира работата на судовите, Министерството за труд предлага продолжување на нивниот работен век до навршувањето 67 години со што би се продолжил работниот ангажман на 60 судии и 13 обвинители кои се на чекор до пензија.

(ВИДЕО) Милошоски повеќе пати удрен од Адеми, а погоден и со пластично шише вода фрлено кон него

Невиден скандал! Хаос и тензии во Собранието кои кулминираа со физичка пресметка. Ескалираше...

Овој инцидент докажува дека земјите членки на ЕУ мораат да ја заштитат и примат Македонија во своето заедништво имајќи ги предвид непријателските намери на соседните држави.

ОМД побара Рама да се извини за таканаречената шега „Иднaта Западна Бугарија“

Обединетата македонска дијаспора (ОМД) – водечки глас за Македонците надвор од Македонија...