Објавил: Узунов Бобан | 15 јануари, 2019 23:55

(фото) Апасиев го “нокаутираше” Фрчковски: Оди положи Римско право

Фото/Текст извор: ©

Димитар Апасиев професорот по Римско право на фејсбук преписка го нокаутираше во правна смисла Љубомир Фрчковски професор на Правен факултет, кандидат за претседател државата од СДСМ во 2009 година и како што многу медиуми го нарекуваат перјаница на СДСМ.

Фејсбук преписката помеѓу Љубомир Фрчковски и Димитар Апасиев со кој вториот ја разобличи тезата на Фрчковски во која бара правна издржаност во објавувањето на Законот за употреба на јазиците без потпис на претседателот Иванов

Љубомир Фрчковски на фејсбук преписка сакајќи да ја оправда одлуката на СДСМ и Талат Џафери да го објават Законот за употреба на јазиците без потпис на претседателот Иванов, преку филозофоски тавтологии напиша

Не е така ! Просто и јасно ! Во правото постои правило: Со кршење на закон неможе да се создаде право! Во таков случај актерите се слободни да го заобиколат кршителот на правото и да го воспоставатнего повторно (се мисли на правото). Во овој случај кршењето на уставот од страна на претседателот не смее со толерирање да се прпетвори во “право” и мора да се заобиколи во правно однесување кое го ревоспоставува правото. Ова независно дали си го сакате Хорхе (дома си го носите) а го мразите Заев на пример

На ова издржано уставно и законско толкување на Фрчковски коментирал Димитар Апасиев кој јасно му воочи на неговиот професор дека манипулира и со кое преку одлука на Уставниот суд од 1997 година (правен преседан) му докажува дека не може да има закон само со потпис на претседателот на собрание.

Оди бе таму прво положи Римско право пред да цитираш правни максими. А после тоа еве ти линк до одлуката на Уставен суд кој го поништи указот со потпис само од Претседателот на собрание-коа Тито Петковски вака се курчеше коо Таљат сеа:
http://ustavensud.mk/?p=7259…

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Актуелно

Тој на ова место доаѓа од челната позиција во Македонската банка за поддршка на развојот каде последните пет месеци беше в.д. директор.

Кирил Колемишевски нов заменик-министер за економија!

Неофицијално, Алсат дознава дека на вечерашната седница на ЦО на СДСМ за нов заменик...

Како што објави порталот, Рускоска е дел од тимот кој треба да биде освежување во СДСМ поради катастрофалните бројки на анкетите во последниот период, поради што ќе се воведат неколку нови потпретседатели, а старите кои ќе останат на своите позиции ќе ги променат своите фризури, парфеми и модни додатоци.

Вилма Рускоска ќе биде нов потпретседател на СДСМ?

Од извори блиски до владата порталот Република.мк дознава дека еден од новите потпретседатели...

Според 24 инфо во „хашкото оделение“ не се сместувале според позицијата туку таму важи правилото прв дојден прв услужен. 

Откриено: Еве со кого Катица Јанева ја дели ќелијата во Шутка

Специјалната обвинителка во оставка Катица Јанева, на која вчера и беше одреден притвор...

Како што објавија медиумите, денеска повторно ѝ се слошило на Јанева, која од притвор со полициска придружба беше донесена на погребот на нејзината мајка во Гевгелија.

Јанева не издржа на погребот на мајка си, ѝ се слошило во капела и се вратила во притвор

Катица Јанева денеска присуствуваше на погребот на својата 83 годишна мајка, која почина...