Дали во преговорите се почитуваат официјалните канали на комуникација

Објавил: Узунов Бобан | 27 март, 2019 8:10

(фото) ВМРО-ДПМНЕ и Министерство за правда на приватни маилови комуницираат за суштински закони

Фото/Текст извор: ©магазин

Рената Дескоска лаже како Зоран Заев. Срамен е начинот на кој што таа и Заев ги злоупотребуваат државните институции во одбрана на лагите и манипулациите на Зоран Заев, реагира ВМРО-ДПМНЕ на синоќешното соопштение на Министерството за правда за тоа дека опозицијата се уште не ги испратила амандманите за Законот за јавно обвинителство 

Овој скриншот ВМРО-ДПМНЕ го претставува како доказ дека министерката Дескоска ги добила предлог амадманите на приватниот маил испратен од адвокатот Тони Менкиноски.

Ја повикуваме Рената Дескоска да го отвори сопствениот мејл и да каже дали добила или не порака од претседателот на Комисијата за правни работи на ВМРО-ДПМНЕ, Тони Менкиноски точно во 16 часот 19 минути и 16 секунди.

За да се смали просторот за манипулации еве и помош на Десковска. Во прилог ви испраќаме слика од мејлот во кој што се испратени амандманите.

Го разбираме Зоран Заев и СДСМ дека се во паника и не знаат што да прават, но лажењето на граѓаните не е опција и не смее да биде случај.

ВМРО-ДПМНЕ ги поднесе предлог амандманите во насока на подобрување на предлог законот, кој е клучен за правосудството во државата, нашите предлог амандмани се во согласност со меѓународното право, праксата на меѓународните судови и конвенциите за заштита на човековите права“, се вели во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ. 

Во соопштението на Министерството за правда од 25 март се вели дека се подготвени да ги имплементираат принципите за кои се залагал и преговарачкиот тим на ВМРО-ДПМНЕ. Дали  средбата на Мицкоски со осумте одметнати пратеници на ВМРО-ДПМНЕ влијаеше врз министерството за правда да драстично да го промени тврдиот став за бескомпримисни преговори со ВМРО-ДПМНЕ ?

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Ахмет пред гостиварци рече дека Албанците заслужуваат премиер на државата, тој посочи дека изминативе години ДУИ, се избори за државни раководни функции, на кои беа назначени многу Албанци и сите тие работеле за доброто и напредокот на државата.

Али Ахмети: Заев нема да биде премиер, претера со своите изјави!

На вчерашниот митинг во Гпстивар, лидерот на ДУИ, Али Ахмети е оптимист кога станува...

Митрев вели дека веќе три недели ја применуваат оваа метода и досега тоа даде одлични резултати.

Жан Митрев: Со новиот метод на прочистување на крвта излечивме 25 пациенти заболени од Ковид-19 (ВИДЕО)

Истакнатиот македонски Кардиоваскуларен хирург доктор Жан Митрев кој воедно е и основач...

Тој рече дека примарна цел и приоритет на следната Влада предводена од ВМРО-ДПМНЕ е обезбедување на ефикасни јавни финансии преку зајакнување на капацитетот на даночната администрација, ниски даноци, консолидација на јавниот долг и зголемување на ефикасноста во реализацијата на јавните расходи.

МИЦКОСКИ: Мораме да ги засукаме ракавите и да создадеме иднина каква што посакуваме за себе и нашите најблиски

Во следните четири години ќе се фокусираме на реализација на капитални инвестиции...