Според податоците на Државниот хидрометеоролошки завод утрово снег паѓа и во низините. Паѓа во Огулин, кој, како што можете да видите на насловната фотографија, побеле.

Објавил: Перо Милчин | 20 ноември, 2022 12:11

ФОТО: Во Хрватска над 30 сантиметри снег – се расчистуваат автопатите

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

И утрово во дел од Хрватска врне снег, додека во останатиот дел од земјата има дожд и силен ветер.

Според податоците на Државниот хидрометеоролошки завод утрово снег паѓа и во низините. Паѓа во Огулин, кој, како што можете да видите на насловната фотографија, побеле.

Силен снег падна во Равна Гора. Во Делнице има над 30 сантиметри снег.

Снег го зафати и автопатот кај Делнице, па плуговите ХАЦ утрово се во целосна функција.

Има проблеми и низа забрани и ограничувања на патиштата.

Коловозите се влажни и лизгави во поголем дел од државата.

Kan vara en bild av bil och snö
Kan vara en bild av natur, snö och träd
 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.