н

Објавил: Владо Марин | 13 јули, 2021 21:42

(ФОТО) Гори планината над Лескоец

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Голем пожар попладнево избувна на сртот од планината над селото Лескоец.

Во моментов излезени се екипи од “Македонски шуми”, додека од противпожарната единица чекаат насоки од Центарот за управување со кризи.

Според информации на Ohrid24 пожарот е на тешко пристапен терен и најдобра опција за негово гаснење е авионски со канадерите. За жал тие во моментов не се користат бидејќи не се сервисирани – сервисот бил скап.

Директорот на ЦУК, Стојанче Ангелов, пред некој ден излезе со изјава дека можностите за гаснење на пожари биле лимитирани.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Со свој став денеска на социјалните мрежи се произнесе и поранешниот премиер на Македонија, Љубчо Георгиевски.

Георгиевски: Пред бугарската фашистичка окупација, 23 години бевме под српска!

Во јавноста се појавија големи реакции откако премиерот Зоран Заев најави дека зборот...

За Митевски, кривичната пријава на три дена пред почетокот на предизборната кампања во која тој ќе се бори за нов четврти мандат за градоначалник на општина Петровец е само обид на власта да се оцрни неговото име.

КРИВИЧНА ПРИЈАВА ЗА ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА ОПШТИНА ПЕТРОВЕЦ И УШТЕ ЧЕТИРИ ЛИЦА

Во пресрет на локалните избори градоначалникот на општина Петровец, Борче Митевски,...

Советничката од ВМРО ДПМНЕ, Анета Шандева Доневска рече дека предлогот потекува од советничката група на ВМРО ДПМНЕ.

Куманово ќе донира 100.000 денари за семејствата на жртвите од тетовската модуларна болница

Советот на Општина Куманово на вчерашната седница едногласно донесе одлука за давање...