Ковчегот со телото на српскиот патријарх Иринеј е во средината на храмот и е целосно затворен, а во делот на главата и градите е покриен со стакло.

Објавил: Рејхан Бајрами | 21 ноември, 2020 9:33

(ФОТО) КОВЧЕГОТ СО ТЕЛОТО ИРИНЕЈ ДО ПОЛОВИНА ПОКРИЕНО СО СТАКЛО: Започна погребната литургија во Соборниот храм

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Во Соборната црква во Белград, каде што е изложен ковчегот со телото на покојниот патријарх Иринеј, празничната и погребната литургија започна нешто пред девет часот.

Ковчегот со телото на српскиот патријарх Иринеј е во средината на храмот и е целосно затворен, а во делот на главата и градите е покриен со стакло.

Фото: Марко Ѓоковиќ

Литургијата ја служи епископот Златоуст од Босна, со сослужба на епископите Јован од Шумадија, Давид Крушевац и Артемије од Ниш.

Патријархот на Српската православна црква Иринеј (90) почина вчера во болницата „Карабурма“, каде тој се лекуваше две недели од коронавирус, јавуваат српските медиуми.

Претходно, Српската православна црква објави дека здравствената состојба на патријархот Иринеј, кој се лекувал во болницата Карабурма од инфекција со коронавирус, се влошила, соопшти Српската православна црква!

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Србија

Увозот на енергенсите во текот на оваа година во Србија достигнал вредност од 3,1 милијарда евра, што според податоците на НБС е за 3,1 милијарда евра повеќе отколку во првата половина од минатата 2021 година.

Во Србија инфлацијата е 12,8 отсто поттикната од цените на храната и енергенсите

Инфлацијата во Србија во јули била на нивото од 12,9 отсто, од што повеќе од две третини...

Надлежните институции ќе продолжат да ја следат состојбата на пазарот и соодветно да преземаат соодветни мерки, велат од српската влада.

Србија ја укина забраната за извоз на масло за јадење

Владата на Република Србија на седница денеска донесе одлука за укинување на забраната...

Според објавените резултати, актуелниот претседател Александар Вучиќ освоил најмногу, односно 58, 59 отсто од гласовите или 2 157 008 гласови, а ова е целосната прелиминарна листа која ја објави РИК, а пренесоа српските медиуми:

КОНЕЧНИ РЕЗУЛТАТИ: Вучиќ доби 58,59 отсто од гласовите

Републичката изборна комисија (РИК) ги објави прелиминарните резултатите од парламентарните...