Ова пловило кое ќе биде нова атракција за охриѓани и туристите денеска беше пуштено во езерото.

Објавил: Стојче Бушин | 22 мај, 2020 9:34

(ФОТО) Охридското езеро доби нова атракција – полу подморница

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Охридското езеро пред почетокот на туристичката сезона ја доби првата полу подморница, објави Охрид 24.мк.

Ова пловило кое ќе биде нова атракција за охриѓани и туристите денеска беше пуштено во езерото.

Полу подморницата е пловило кое на дното има стаклен дел во кој може да се сместат патниците и да уживаат во подводниот свет на Охридското езеро.

Ова пловило кое ќе биде нова атракција за охриѓани и туристите денеска беше пуштено во езерото. Фото: Здравко Чорбески

До крајот на јуни во Охрид се откажани сите претходно договорени аранжмани за летување на Охридското Езеро. Не може да се предвидува како ќе се одвива ситуацијата во справувањето со заразата, прогнозите се неблагодарни, но повеќе од извесно е дека и во најдобар случај оваа летна туристичка сезона во Охрид ќе биде најлошата од кога се памети.

– Зависно од тоа како ќе се развива ситуацијата со Коронавирусот, летната сезона 2020 ќе биде до 70 проценти послаба од претходните, ако не и повеќе. И во најдобар случај, доколку пикот на заразата биде некаде на крајот на април како што се оптимистичките проценки, ќе биде потребно потоа уште некаде два месеца да се враќаат полека состојбите во некоја нормала, па дури потоа да се очекуваат гости. Во овие околности не очекуваме гости пред јули, изјави Крсте Блажески, претседател на Асоциацијата на хотелиерите на Македонија (ХОТАМ).

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Интересно

Имено, станува збор за песната „Зора је“, изведена од Неда Украден, а за која Марина напиша само еден стих - „suza je iz oka kanula “.

ОВАА ПЕСНА ЈА ПЕЕШЕ ЦЕЛА ЈУГОСЛАВИЈА: Марина Туцаковиќ напиша еден стих а заработи 100.000 евра!

Марина Туцаковиќ е автор на бројни хитови од српската поп сцена. Напиша само еден стих...

Имено денес по речиси еден месец од смртта на Драган, Мартин сакаше да ја потсети јавноста кој беше неговиот татко и напипа дека за него тој бил татко над татковците.

Мартин Вучиќ повторно со емотивна порака за Драган: За мене беше татко над татковците!

Музичарот и актуелен директор на Народниот ансамбл „Танец“, Мартин Вучиќ, денеска...

Џамбазов ја објави фотографијата денеска, а она што предизвика поголем сомнеж е тоа што актерката Весна Петрушевска која всушност е и многу блиска со Џамбазов, под фотографијата напиша дека кумата ( мислејќи на неа ) наскоро доаѓа да им се придружи во Дојран.

ИГОР ЏАМБАЗОВ ПОВТОРНО ЗАЉУБЕН: Ова девојката која му го освои срцето!

Познатиот македоснки актер, шоумен, пејач, водител, Игор Џамбазов, по долго време реши...