Претходно полицијта за Вечер изјавија дека за сега не може да се откријат повеќе детали за настанот, единствено што се знае е дека е пукано е врз Камер Идризи, Јетон Кривањева, Африм Сулмани и Енсар Исени.

Објавил: Катерина Крстиќ | 1 декември, 2019 18:16

ФОТО: Пеплосан “Туарегот” и оружјето со кое се пукаше во “Александар Палас”

Фото/Текст извор: ©магазин.мк фото инфомакс

Вчера вечер страотна слика од елитниот хотел со 5 ѕвездички Александар Палас ја запрепасти јавноста. Имено нешто по полноќ во познатиот скопски хотел се случила крвава престрелка каде со повеќе од 30-тина чаури беше пукано врз петмина кои во моментот престојувале во хотелот.

Имено како што анализира порталот Инфомакс  гостите откако ги напуштиле своите хотелски соби и пристигнале во фоајето на хотелот, можеле да забележат чаури на сите страни, општа паника, искршени сталка изрешетан инвертар.

Фото Инфомакс

-Од информациите кои ги сподели МВР изутринава дознаваме дека за среќа нема повредени во оружената престрелка, но приказната не завршува тука. За овој свиреп акт сведочи и едно запалено возило. Трагите за напаѓачите водат кон скопско Арачиново во чија близина е пронајдено возилото кое го користеле напаѓачите. Возилото марка „Фолксваген Туарег“ е целосно пеплосано по нападот. Во возилото се пронајдени две опожарени автоматски пушки марка „Калашников“ со што пристигна потврда за информациите на Инфомакс за какво оружје било користено во престрелката, пишува порталот Инфомакс.

Претходно полицијта за Вечер изјавија дека за сега не може да се откријат повеќе детали за настанот, единствено што се знае е дека е пукано е врз Камер Идризи, Јетон Кривањева, Африм Сулмани и Енсар Исени.

Фото Инфомакс

Како што беше објавено напаѓачите биле вооружени со автоматско оружје и имале фантомки на главите, а поголеми последици врз нападнатите спречил полицаец во цивил кој во тој момент седел на истата маса со нападнатите и пукал кон напаѓачите во самоодбрана. Според првичните информации нападнатата група е од Грчец, скопско.

Како што утринава објави Алсат тројца од сторителите влегле во хотелот извикувајќи „Полиција, Полиција“ и испукале рафали кон ресторанот, по што го напуштиле местото.

Во моментот кога пукале во ресторанот, едно лице (полицаец) го употребил својот службен пиштол и испукал околу 11 проектили во правец кон сторителите извикувајќи дека тој е полиција.

 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Анализа

Според прислушуваните разговори, се работи за блиски луѓе на првиот ешалон во ВМРО-ДПМНЕ, роднини, кумови и братучеди, зад чии имиња се кријат различни фирми со различни дејности.

„Фокус“ открива нови фирми зад кои стои првиот венчален кум на Груевски, фирми за медицинска опрема, за фармацевтски производи, за садници и цвеќиња

Преку „бомбите“ што лани во февруари ги објави лидерот на опозицискиот СДСМ, Зоран...

Набавката ќе оди преку COVAX механизмот за обезбедување глобален и рамномерен пристап до вакцини потврдени и регулирани од Светската здравствена организација (СЗО).

Владата одбори набавка на 800 илјади вакцини против Ковид -19

Засега може групирање – препораките на Комисијата бараат законски измени, смета...

Сѐ уште нема никаква иницирана постапка од страна на ОЈО и Антикорупциската комисија за скандалозното носење на ДУП-от за „Шик Јелак”, од кое ќе профитира познатиот бизнисмен од ‘бомбите’, Миодраг Дака Давидовиќ.

Антикорупциска наместо да го амнестира Муслиу нека го испита работењето на Сугаревски

Скандалите кои секојдневно ја следат криминалната коалиција на власт се доказ дека...