Нови докази во скандалот со Заев

Објавил: Узунов Бобан | 11 јули, 2019 13:58

(фото) Руските пренкери со нови докази: Заев се среќавал со австрискиот “крал на лажните вести”

Фото/Текст извор: ©магазин

Силберстин е долгогодишен пропагандист на австриската социјал-демократска партија СПО, каде формирал мрежа на интернет портали и фејсбук страници преку кои подметнувал лажни вести со кои ја обвинувал австриската десница дека се расисти и националисти. 

Овој контроверзен израелски државјанин Тал Силверстин долго време е активен во социјал-демократската политика и пропаганда низ Европа, особено во Австрија, каде се смета дека бил вмешан во аферата со снимањето на австрискиот министер за внатрешни работи Ханс Кристијан Штрахе, која ја урна Владата на канцеларот Себастијан Курц. Силберстин е долгогодишен пропагандист на австриската социјал-демократска партија СПО, каде формирал мрежа на интернет портали и фејсбук страници преку кои подметнувал лажни вести со кои ја обвинувал австриската десница дека се расисти и националисти. Курц директно го обвини пропагандистот Силберстин дека стои зад снимањето на Штрахе.

Во 2017 година Силберстин е уапсен под сомнение дека примил 400.000 евра од тогашниот социјал-демократски канцелар Кристијан Керн да ја води оваа мрачна кампања против десницата и особено растечката политичка ѕвезда Себастијан Курц. Поради пристапот кон пропагандата, името на Силберстин во Австрија станува синоним за ширење на лажни вести

Рускиот комичар Алексеј Столјаров – лажниот „Петро Порошенко“ од сега веќе познатата снимка со Зоран Заев, со Република ги сподели и пораките кои Заев му ги испраќал преку мобилна апликација.

Од пораките се гледа дека Заев мислел дека навистина го информира украинскиот претседател Порошенко за разговори со претставници на украинската Влада, и продолжува да бара негова помош за контакт со патријархот Вартоломеј, на кого Заев се согласи да му исплати 100.000 евра мито. 

 

 

 

 

 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Актуелно

Во Зелениково се чувствува доаѓањето на есента, па ноќите се многу ладни. Во Шутка како е, ви пушта ли Еско ноќе некакво греење? Имам, од времето додека одев на лов, топла вреќа за спиење, ако не да ти ја испратам преку Фрчковска.

Пандов: Катице те местат, отвори си ја душата, олесни си се, збриши ги Заев и Шеќеринска

Мила моја Кате. Овие се тие денови во кои го сфаќаш значењето на зборовите: „Годината...

За Опозициската ВМРО-ДПМНЕ, обвинителството свесно го прекинал распитот на Боки 13 со цел да се прикријат вистинските нарачатели на милионскиот рекет.

Боки 13 ќе се брани со молчење додека не ги види доказите против него во случајот „Рекет“

Обвинителството ја завршило истрагата за случајот Рекет. Вакво известување добил...

За порталот Фактор обвинители од СЈО, потврдуваат дека во канцеларијата на Јанева  има слики, плакати, саксии за цвеќе, но имало и пијалоци и десерти  но се уште не е познато како тие би биле земени од канцеларијата која според информации на Фактор, моментално е затворена, а СЈО работи формално, односно државниот јавен обвинител Љубомир Јовески даде наредба обвинителите да одат на работа за да ги чуваат предметите.

Иднината на Катица во рацете на Рускоска- таа ќе одлучува за подароците и парите на Јанева

Разрешената специјална јавна обвинителка која во моментот се наоѓа во притвор во затворот...