Скандал во Куманово

Објавил: Перо Милчин | 16 октомври, 2021 16:17

(Фото) Се отвараат избирачки кутии во Куманово, со лага ќе се дојде на власт?

Фото/Текст извор: ©магазин

Во моментов од терен во населба Ајдучка Чешма во Куманово наспроти штабот на СДСМ во просторија за гласање се отвара избирачкиот материјал и како што се гледа на фотографијата иако истиот според закон треба да биде наутро уредно отворен и пребројан од страна на избирачкиот одбор сепак кутијата се отвара денеска.

Дали е оваа обид за изборна манипулација која што треба да резултира со измама во изборниот процес во Куманово?
Правилникот за избори стриктно налага правила кога и како се отпечатуваат и симнуваат пломбите и капаците на избирачките кутии, кога и како се пребројува материјалот и кој е овластен да го прави тоа и во чие присуство.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Скандал

И двајцата се вмешани во аферата со македонските дипломати во Ерменија, а молкот на македонските институции за овој скандал продолжува.

Обвинителство на Ерменија: Mиленкоски и Димитријевиќ се обвинети за измама и незаконско преминување граница

Двајца македонски државјани, дипломат и бизнисмен, чекаат да бидат (или веќе се) екстрадирани...

Појасен доказ и показател за тоа како се местат тендери, за фирми блиски до СДСМ, нема. Појасен показател како се испумпуваат народните пари, нема. Појасен показател од ова, дека ЈП на Град Скопје и нивните директори тонат во криминал, нема.

ВМРО-ДПМНЕ: Шилегов и Весковски наместиле тендер тежок 300.000 евра?

Димче Арсoвски, портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, вчера обвини за скандал и криминал во кој,...