Посебно емотивен беше најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ.

Објавил: Македонка Димкин | 13 септември, 2023 12:34

Фото: Спектакуларен пречек на Ѓоковиќ, српските кошаркари и баскетџии во Белград Србија синоќа ги поздрави своите спортски херои

Фото/Текст извор: ©Курир

Србија синоќа ги поздрави своите спортски херои, српската кошаркарска репрезентација која го освои сребрениот медал на Светското првенство, старо новите европски шампиони во баскет и најдобриот светски тенисер во историјата Новак Ѓоковиќ кој во Њујорк ја освои 24 Грен слем титула.

Илјадници граѓани ги поздравија трофејните спортисти кои се појавија и славеа на балконот на градското собрание во Белград. Меѓу граѓаните но и меѓу спортистите имаше се од овации, аплаузи, песни, до солзи радосници.

Ова ќе го паметат цел живот! Ја почувствуваа топлината на дочекот на Белград, на нивниот народ, изјавија кошаркарите .

Посебно емотивен беше најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Кошарка

Трогателен говор одржа и еден од најдобрите пријатели на Коби, Мајкл Џордан кој не можеше да ги сокрие солзите. Џордан пред присутните одржа потресен, емотивен говор и кажа за нивниот пријателски однос.

„Кога загина Коби, загина и дел од мене- Мајкл Џордан со солзи во очите се прости од својот “помал брат”

Вчера се одржа комеморацијата на трагично загинатиот кошаркар Коби Брајант и неговата...

Тој му ветил на Коби дека ќе започне да тренира деца, а како доказ приложи видео од кошаркарскиот камп за деца, нешто што Коби г побарал од него. 

ЈА ИСПОЛНИ ЗАДАЧАТА КОЈА МУ ЈА ДАДЕ КОБИ: Голема одлука на НБА ѕвездата!

Гилберт Аринас, порано познат како „Агент Зиро“ и sвездата на „Вашингтон Визардс“...

Како што пренесува „Си-Ен-Ен“, повикувајќи се на извори блиски на семејството на Брајант, комеморацијата ќе се одржи во „Стејплс Центар“ во кој кошаркарската ѕвезда цели две децении играше во дресот на „езерџиите“.

Еве кога ќе биде погребан Коби Брајант- одбраниот датум има посебна симболика

Комеморацијата и погребот на Коби Брајант, неговата ќерка Џиана и уште седум лица кои...