И додека многумина кои се со поинаква националост од Македонската, го потиснуваат македонското во себе, Охриѓанецот Чеди е ГОРД МАКЕДОНЕЦ!

Објавил: Македонка Димкин | 15 февруари, 2019 23:47

(ФОТО) Чеди Осман на НБА Аll star ќе настапи со патики во боите на Македонија и Турција

Фото/Текст извор: ©онлине / магазин

Турскиот кошаркар Чеди Осман родум од  Охрид а настапува за тимот на Кливленд Кавалирс на НБА АLL стар мечот ќе настапи со патики кои ќе ги претставуваат и Турција и Македонија, државата во која е роден и државата за која настапува. Голема  почит за охриѓанецот кој во своето срце сеуште ја носи Македонија


Чеди Осман (роден на 8 април 1995 година во Охрид, Македонија) е турски кошаркар. Тој игра за Клеваланд Кавалиерс од 2017 година. Во НБА во 2015 година, Осман беше прогласен за 31-ви од Минесота Тимберволвес, кој подоцна ги пренел неговите права на Кливленд Кавалиерс. Стои на Википедиа. 


Инаку еден интересен податок, денес се појавија написи во медиумите дека кај Википедиа веќе било променете нашето име, не  е баш така, не го промени Википедија туку македонските власти кои се автори и администратори на тој модул за страната на Македонија, доказ за тоа е и  принтскринот од германска Википедија


 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Кошарка

Посебно емотивен беше најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ.

Фото: Спектакуларен пречек на Ѓоковиќ, српските кошаркари и баскетџии во Белград Србија синоќа ги поздрави своите спортски херои

Србија синоќа ги поздрави своите спортски херои, српската кошаркарска репрезентација...

Трогателен говор одржа и еден од најдобрите пријатели на Коби, Мајкл Џордан кој не можеше да ги сокрие солзите. Џордан пред присутните одржа потресен, емотивен говор и кажа за нивниот пријателски однос.

„Кога загина Коби, загина и дел од мене- Мајкл Џордан со солзи во очите се прости од својот “помал брат”

Вчера се одржа комеморацијата на трагично загинатиот кошаркар Коби Брајант и неговата...

Тој му ветил на Коби дека ќе започне да тренира деца, а како доказ приложи видео од кошаркарскиот камп за деца, нешто што Коби г побарал од него. 

ЈА ИСПОЛНИ ЗАДАЧАТА КОЈА МУ ЈА ДАДЕ КОБИ: Голема одлука на НБА ѕвездата!

Гилберт Аринас, порано познат како „Агент Зиро“ и sвездата на „Вашингтон Визардс“...