Во несреќата загинаа 46 лица, а седум се повредени и пренесени во болница и немаат сериозни повреди.

Објавил: Сара Фемина | 23 ноември, 2021 12:16

ФОТО: Четиригодишните близнаци се најмладите жртви од стравотната автобуска несреќа во Бугарија

Фото/Текст извор: ©магазин

Близнаците Луан и Албан Ахмети се најмладите жртви од стравотната автобуска несреќа што се случи утринава на автопатот „Струма“ во Бугарија, кога се запали автобус на „Беса транс“ што се враќаше од Истанбул кон Скопје.

Во тешката несреќа загинаа 46 лица, а седум се повредени и пренесени во болница и немаат сериозни повреди.
Четиригодишните близнаци се најмладите жртви од стравотната автобуска несреќа во Бугарија!

На социјалните мрежи беа објавени фотографии од близнаците за време на нивниот престој во Истанбул викендов, заедно со нивните родители.

 
Семејствата и роднините на туристите коишто заминале на викенд во Турција, од изутринава чекаат пред затворените врати на агенцијата „Беса Транс“ во близина на Старата турска чаршија во Скопје, во надеж дека ќе добијат некаква информации дали нивните блиски се живи. За трагедијатадознале на социјалните мрежи рано изутринава, по што се обиделе на телефон да ги добијат своите роднини.
 
Одговор се обиделе да добијат и од туристичката агенција, но од таму со часови владее молк. 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Трагедија

Човечка грешка е водечка и главна причина за трагедијата на автопатот „Струма“, изјави на денешен брифинг заменик главниот обвинител и директор на Националната истражна служба Борислав Сарафов.

Човечка грешка главна причина за автобуската несреќа, жртвите се задушиле во пожарот

Во Софија вчера беа соопштени наоди од тековната истрага за автобуската несреќа која...

Автобусот со македонски државјани излетал на автопатот Струма кај бугарското село Боснек, во близина на Перник. Според првичните информации пукнала предната десна гума од автобусот, по што тој удрил во банкина по која се влечел. Во тие моменти се излеало гориво бидејќи работело парното во автобусот. Избувнал пожар и дошло до кобната несреќа за патниците кои од Истанбул се враќале кон Скопје.

Објавени имињата на патниците од автобуската несреќа

Најсмртоносна автобуска несреќа во Европа во последната деценија – ваков наслов осамна...

– Глетката е страшна. Предниот дел на автобусот е изгорен, луѓето што се наоѓаат во (болницата) „Пирогов“ биле во задниот дел на автобусот. Десното стакло на автобусот било скршено и од таму излегле, изјави Пиргов.

Според него, пред околу час и половина пред несреќата, автобусот застанат на бензинска станица на магистралниот пат „Струма“, каде патниците отишле во тоалет и направиле пауза околу половина час. Тој смета дека е исклучена веројатноста возачот да заспал, бидејќи бензинската станица се наоѓа на 15 минути возење до местото на несреќата.

– Патот е во перфектна состојба. Овде станува збор за грешка на возачот. Нема можност автобусот да се зализгал патот, нема знаци на кочење. Автобусот се запалил од предниот дел. Во самиот автобус имало туби со нафта, изјавува Пиргов, додавајќи дека огнот започнал од предниот дел на автобусот, најверојатно во системот за греење.

Тој информира дека во 03.04 часот ја добил информацијата за настанот, а во 03.30 стигнал на местото на несреќата, каде имало противпожарни и возила на брзата помош

Несреќата на автобусот е резултат на човечка грешка, тврди секретарот за безбедност на Перник, Пиргов

Автобусот се движел со над 100 километри на час и нема ниту еден милиметар знаци на кочење,...

Како што изјави за бугарските медиуми началникот на Пожарникарската служба Николај Николов, во автобусот патувале 53 лица. Загинале 45, а останатите се пренесени во болница.

Најмалку 45 лица загинале во сообраќајна несреќа на македонски автобус кој се враќал од Истанбул за Скопје

Најмалку 45 лица загинале во сообраќајна несреќа на автопатот „Струма“ во Бугарија,...