Кој има повеќе право Полицијата или Магистерот по право?

Објавил: Македонка Димкин | 23 јануари, 2021 12:55

(Фото) Beвчанецот што бeшe yaпceн на Карневалот стана магистep по ycтавно пpaво

Фото/Текст извор: ©твитер

Вевчанецот Ѓорѓи Влајкиноски кој што специјалците на МВР го уапсија на карневалот за Василица  стана магистер
од областа на Уставното право.

На Ѓорѓи Влајкиноски МВР му поднесе три прекршочни и една кривична пријава која може да го однесе в затвор магистрирал на темата “Децентрализацијата и македонскиот систем на локалната самоуправа со посебен осврт на општина Вевчани”.

На одбраната на магистратурата на Влајкиноски врвна менторка била Проф. д-р Тања Каракамишева а членови на комисијата биле Проф. д-р Александар Спасеновски и Проф. д-р Денис Прешова.

Доколку Јавното обвинителство ја прифати Кривичната пријава за Влајкиноски нему му се заканува една година зад решетки

Ѓорѓи Влајкиноски истовремено е и претседател на месниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ во Вевчани и тој беше единствениот уапсен на карневалот во Вевчани иако стотици луѓе за време на карневалот не носеа маски и ги фотографираа учесниците. Дали тој бепе упасен само затоа 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Друштвото во Стајковци било многу поголемо од приведените, но многумина успеале да избегаат во моментот кога полицијата влегла во објектот.

Приведени Миленко, Александар Пандов и Владимир Панчевски, пред полноќ биле во кафеана во Стајковци

Полицијата синоќа привела дваесетмина луѓе кои во кафеана во скопско Стајковци не...

Тој рече дека само со владеење на правото може да се спроведат реформите и во другите области, со цел рамноправност со развиените земји.

Премиерот Заев за случајот Таргет-Тврдина: Испратена е пораката дека системот функционира

„Треба да знаат граѓаните дека сме на добар пат во јакнењето на правниот систем“,...