Пендаровски, пред заминувањето во Франција, изјави дека ова е добра прилика од прва рака да слушне  за мотивите на Макрон за одлуката за блокирање на пристапниот процес, но и и за новата методологиија на преговарање.  

Објавил: Катерина Крстиќ | 11 ноември, 2019 17:40

Франција до Нова година ќе го ратификува протоколот за НАТО

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Претседателот Пендаровски во Париз со збиена агенда. На маргините на Мировниот форум, ке одржи состаноци  со генералниот секретар на ООН Гутереш, австриската канцеларка Биерлејн, рускиот министер за надворешни работи Лавров, но секако во фокусот ке биде средбата со францускиот колега Макрон. 

Пендаровски, пред заминувањето во Франција, изјави дека ова е добра прилика од прва рака да слушне  за мотивите на Макрон за одлуката за блокирање на пристапниот процес, но и и за новата методологиија на преговарање.  

Тој  очекува на маса да бидат ставени ставовите на двете страни,  при што македонија останува на позицијата дека  нема да прифати алтернативни планови, туку само интеграција.

Пендаровски, пред заминувањето во Франција, изјави дека ова е добра прилика од прва рака да слушне за мотивите на Макрон за одлуката за блокирање на пристапниот процес, но и и за новата методологиија на преговарање.

Во мегувреме се погласни се европските земји кои бараат од Франција да го ревидира својот став кон Македонија и Албанија. Проширувањето  и официјално ке биде на агендата на министерскиот Совет закажан за 19 ноември, благодарение на притисокот на Италија, Полска, Австрија и Чешка.

Сепак Макорн ке го има главниот збор, а од Париз  се очекува и потпис за македонското пристапувањето кон НАТО.  Франција, Холандија и Шпанија се последните трите земји кои се уште не го ратификувале протоколот за Алијансата. Се очекува холандскиот сенат тоа да го направи утре, а амбасадорот Тимоние уверува дека процедурата е пред  крај и во Франција.

Останува неизвесно дали шпанскиот парламент ке го ратификува протоколот до самитот на НАТО во Лондон, на трети и четврти декември, за да може Македонија на големи врати да влезе во Сојузот. Резултатите од вчерашните избори не ветуваат дека решението на  политичката криза во Шпанија ке заврши во блиска иднина.

Извор: Сител

 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Полиестердеј е втората домашна фирма во која денеска влегоа инспекторите во врска со долг за печатење маици за ВМРО-ДПМНЕ.

Сестрата на Камчев, Кристина Стојчевска, пред две недели се повлекла од управителската функција во Монт

Сестрата на Орце Камчев, Кристина Камчева-Стојческа пред две недели се повлекла од...

-Горно маало Волково кога ќе се заврши со канализација? Каде е проширувањето на улицата, каде се тротоарите, каде се градинките, ништо немаме. Горно маало немаме ништо и воопшто не сме задоволни со ништо. Сите кажувате, кога и да дојдете само кажувате, а немате ништо исполнето Од сред село на кај Кучково патот што, е поминете господине да видите по какви улици одиме ние, каде ни учат децата, по какви калови одат децата, подвикнала една од присутните жени.

Жителка на Ѓорче Петров го направи „ПАРТАЛ“ Заев – премиерот ОВА не го очекуваше!

Со бројни изливи на незадоволство на граѓаните од населбата Горно маало во селото...

Спасовски изрази жалење што обвинителството, како што рече, немало храброст да одреди притвори за осомничените.

НЕМАА ХРАБРОСТ ДА ГИ ПРИТВОРАТ НАПАЃАЧИТЕ ВО АЛЕКСАНДАР ПАЛАС – Спасовски упати големо жалење до обвинителството

МВР интензивно работи на истрагата за расчистувањето на случајот со пукањето во „Александар...