Според него, на 26 декември минатата година, членовите на партијата Ѓукановиќ донесоа закон со кој им се овозможува да го национализираат СПЦ имотот доколку не е во можност да приложат документи за сопственост.

Објавил: Мирко Бачиќ | 22 февруари, 2020 10:50

Франција му пресуди на Ѓукановиќ: ФИГАРО НАЈАВИ- Мило нема да дочека 30 години на власт

Фото/Текст извор: ©Foto: EPA / Boris Pejović магазин.мк

Лесно може да се случи Мило Ѓукановиќ наскоро да испадне од власт заради донесување на непријателски „закон за слобода на вероисповед“, пишува Фигаро.

Во анализата, заменик главниот уредник на највлијателниот француски магазин „Фигаро“, Кристоф Буисон, изјави дека црногорскиот претседател отишол предалеку, пренесува Спутник.

Во текстот на авторот под наслов „Црна Гора ја изгуби вербата во својот претседател“. Буисон забележува дека Ѓукановиќ е на власт скоро три децении, но сега се соочува со најголемата неволја.

Мило Ѓукановиќ(роден на 15 февруари 1962) е поранешен претседател и премиер на Црна Гора. Џукановиќ е исто така долгогодишен претседател на Демократската партија на социјалистите на Црна Гора, првенствено црногорска бранша на Југословенската комунистичка партија, која ја води Црна Гора од воведувањето на повеќепартискиот систем. Тој е контроверзен поради неговата улога во деведесетите години и поради постојаното високо ниво на влијателност во политичкиот живот на Црна Гора.

Францускиот новинар потенцира дека големо прашање е дали Ѓукановиќ ќе слави 30 години на власт следната година.

Напнатата ситуација што самиот претседател лично ја донесе на улиците дури 200.000 граѓани (од вкупно население од 600.000) кои демонстрираат веќе еден месец и половина. Црногорскиот претседател сега изгледа дека помина премногу далеку “, рече Буисон.

Според него, на 26 декември минатата година, членовите на партијата Ѓукановиќ донесоа закон со кој им се овозможува да го национализираат СПЦ имотот доколку не е во можност да приложат документи за сопственост.

„Многу цркви биле изградени во 6 или 7 век, додека некои биле изградени за време на отоманската окупација, подоцна фашистичка окупација и под комунизмот.

Да не спомнувам дека тие често биле грабени или уништени. Народот протестираат мирно со митрополитот Амфилохиј да ја искажат својата верност кон српската црква, која е основана во 13 век. 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Европа

Пред воведувањето на рестриктивни мерки, 42 проценти од Германците се среќавале со други луѓе неколку пати неделно, а меѓу 25 и 31 март само пет проценти од нив го сториле тоа.

НАЈНОВОТО ИСТРАЖУВАЊЕ ПОКАЖА: Германците ги намалија контактите, но не прифаќаат забрана за излегување!

Студијата на Универзитетот во Манхајм покажува дека Германците драстично го промениле...

Планираната депонија за радиоактивен отпад се наоѓа на планината Трговија во непосредна близина на Нови Град во Република Српска.

ХРВАТСКА ДОНЕСЕ СКАНДАЛОЗНА ОДЛУКА: Нуклеарен отпад се носи во близина на паркот на “природата”- ЗАГРОЗЕНИ 250.000 лица!

Планираната депонија за радиоактивен отпад се наоѓа на планината Трговија во непосредна...

Брусаферо истакна дека би било глупаво да се намалат мерките на италијанската влада кои се покажаа како продуктивни, што подразбира забрана за движење и останување дома.

ВАЖНИ ВЕСТИ ОД ИТАЛИЈА: Опаѓа бројот на заболени!

Раководителот на италијанскиот институт за здравство, д-р Силвио Брусаферо, рече дека...