Црна бројка во Франција!

Објавил: Стојче Бушин | 25 октомври, 2020 21:06

Франција првпат со над 50.000 случаи: Три дена по ред бројките на новозаразени во светот се рекордни

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Светската здравствена организација (СЗО) објави дека во саботата е соборен новиот рекорд во светот кога станува збор за бројот на заразените со коронавирусот, трет ден по ред. Според статистиките на СЗО, во саботата беа потврдени 465.319 заразени, во петокот 449.720 а во четвртокот 437.247 нови инфекции на коронавирус, пренесе агенцијата АФП.

Велика Британија денес забележала 19.790 нови случаи на коронавирус и 151 смртен случај, покажуваат официјалните податоци.

Во последните 24 часа во Македонија се направени 1901 тестирање, а регистрирани се 561 нови случаи на ковид-19.

Најмногу има во Скопје 271, а потоа следуваат:

Куманово 29, Дебар 2, Штип 19, Прилеп 33, Тетово 26, Струга 3, Велес 20, Битола 17, Охрид 11, Кавадарци 18, Гостивар 10, Гевгелија 15, Струмица 32, Крива Паланка 3, Радовиш 2, Крушево 1, Кочани 12, Пробиштип 4, Демир Хисар 1, Македонски Брод 2, Берово 8, Виница 1, Делчево 1, Кратово 3, Свети Николе 5, Кичево 6, Ресен 2, Неготино 4.

Вкупно починати се 22 заразени со ковид-19. Најмладиот е на возраст од 35 години.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Анализа

Лидерите на Г20, исто така, ќе им пружат помош кога станува збор за долговите, според нацртот на коминикето за Г20, во кое имале увид дел од медиумите.

ЛИДЕРИТЕ НА Г20 ВЕТИЈА ДЕКА ВАКЦИНАТА ПРОТИВ КОРОНАВИРУС ЌЕ БИДЕ ДОСТАПНА ЗА СИТЕ

Лидерите на Групата 20 индустриски најразвиени земји ќе се обврзат дека ќе платат за...

Ана Куријан од Банката за храна во Тексас рече дека побарувачката се зголемила со пандемијата и дека овие активности започнале во март. Како што вели, забележани се голем број нови луѓе на кои им е потребна помош.

АМЕРИКА ПРЕД КОЛАБС: Илјадници колони чекаат да добијат пакети со храна(ВИДЕО)

Американците беа запрепастени од долгите редици за храна и очигледно, слични хуманитарни...

Тие заклучија дека смртноста од корона најмногу зависи од географската положба на земјата, очекуваниот животен век, јавното здравје, економскиот статус и околината (температура).

КАРАНТИНОТ НЕ ПОМАГА ЗА КОРОНА: Истражувањата покажаа од што зависи смртноста од вирусот!

Во четвртокот беше објавена нова студија, која ги истражува сите фактори и колку тие...

Тој го замени Алжирецот Абделмалек Друкдел, кој беше убиен од француските сили на северот од Мали во јуни, објави денеска американската агенција СИТЕ, специјализирана за надзор на џихадистичките групи.

Ал Каеда има нов водач: Џaихадистите назначија водач од Алжир

Покрај назначувањето на нов водач, оваа терористичка организација објави дека погубила...