Францускиот претседател Емануел Макрон во вторник ќе и се обрати на нацијата во врска со состојбата со вирусот.

Објавил: Рејхан Бајрами | 22 ноември, 2020 13:49

Франција ја менува тактиката против вирусот корона: Почнува да ги ублажува ограничувањата

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Во следните недели, Франција ќе започне да ги олеснува ограничувачките мерки воведени поради вирусот корона во три фази, со цел да се избегне ново ширење на пандемијата, соопшти денеска француската влада.

Францускиот претседател Емануел Макрон во вторник ќе и се обрати на нацијата во врска со состојбата со вирусот и може да објави делумно ублажување на ограничувањата што се во сила од 30 октомври, пренесува Ројтерс и пренесува Танјуг.

„Олеснувањето на ограничувањата ќе се спроведе во три чекори, со оглед на здравствената состојба и ризиците поврзани со некои компании: првиот чекор околу 1 декември, потоа пред празниците на крајот на годината, а потоа од јануари 2021 година“, рече владиниот портпарол Габриел Атал.

Тој додаде дека владата се обврзала да им дозволи на сопствениците на продавници повторно да ги отвораат продавниците доколку здравствената состојба се подобри околу 1 декември, што се чини дека е така.

– Работата на баровите и рестораните, сепак, ќе биде ограничена – посочи тој.

Но, како што неодамнешните податоци покажуваат дека Франција е на пат да спречи зголемување на инфекциите со коронавируси, владата е под притисок на продавниците и деловните субјекти да ги ублажат ограничувањата пред сезоната на божиќни купувања, кога многу трговци сочинуваат најголем дел од годишниот промет.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Европа

Табелата покажува дека Хрватска забележа најголем пад на бројот на новоинфицирани лица од 46,3 проценти во последните две недели во Европската унија, следена од Луксембург со 44,8 проценти.

ХРВАТСКИОТ МИНИСТЕР ЗА ЗДРАВСТВО: Имаме најголем двонеделен пад на нови инфекции во ЕУ, благодарам на граѓаните за почитувањето на мерките

Хрватска има најголем двонеделен пад на новозаболени лица во Европската унија, објави...

Таа предупредува дека дотогаш сите мора да останат будни за да се заштитат себе си и другите од вирусот.

ПОЧНУВА ИСПОРАКАТА НА ВАКЦИНА ВО ЕУ: Првите дози веќе пристигнаа во овие земји, а еве кога започнува вакцинацијата(ВИДЕО)

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајан, упати видео порака до...

Според порталот Индекс, вакцините ќе се чуваат во Институтот за јавно здравје, од каде ќе бидат транспортирани во други окрузи.

ВАКЦИНИТЕ ПРОТИВ КОРОНА ПРИСТИГНАА ВО ХРВАТСКА: Ќе се чуваат во Институтот за јавно здравје, а еве кога ќе започне вакцинацијата

Првите 9.750 дози вакцина Фајзер-Бионтек против коронавирус пристигнаа во Хрватска во...

– Бројот на потврдени случаи опаѓа веќе две недели, а опаѓа и бројот на ново хоспитализирани. Истото е и со бројот на пациенти на респиратори, тој број се стабилизира. Ако ова продолжи, очекуваме да се намали бројот на смртни случаи дневно – рече премиерот.

Во Хрватска вакцинацијата започнува на 27 декември, пристигнуваат првите 9750 дози

Хрватскиот премиер, Андреј Пленковиќ на денешната владина седница соопшти дека вкупниот...