Владата пред само шест дена го прошири администрирањето на третата, бустер доза за лица над 40 години, шест месеци по целосната вакцинација, а денеска таа мерка дополнително ја прошири на сите лица над 18 години.

Објавил: Мирко Бачиќ | 26 ноември, 2021 6:09

Франција ќе дава засилувачка доза од анти-ковид вакцината на сите лица над 18 години

Фото/Текст извор: ©магазин

Француските здравствени власти предложија проширување на аплицирањето на засилувачката доза на анти-ковид вакцината на сите лица над 18-годишна возраст, и тоа пет месеци по целосната вакцинација.

Владата пред само шест дена го прошири администрирањето на третата, бустер доза за лица над 40 години, шест месеци по целосната вакцинација, а денеска таа мерка дополнително ја прошири на сите лица над 18 години.

Соопштението беше објавено непосредно пред најавеното обраќање на француската министерка за здравство, Оливија Веран, која ќе зборува за новите мерки на Владата во моментот кога земјата ја зафати петтиот бран на епидемијата, кој, како што изјави, се шири со „молскавична“ брзина.

Владата одлучи да го забрза давањето на бустер доза поради повторното ширење на епидемијата „посилно од очекуваното“.

Владата во Париз верува дека „загрижувачкиот епидемиолошки контекст го оправдува забрзувањето на кампањата за вакцинација и скратувањето на периодот меѓу првата вакцинација и засилувачката доза“, соопшти Високата здравствена администрација (HAS).

Одлуката се заснова на проекциите на Институтот Пастер, кој смета дека притисокот врз болниците ќе се намали доколку се примени бустер доза за сите постари од 18 години, во пократок период после целосната вакцинација. Според здравствената управа, намалувањето на притисокот врз болниците е 39 отсто доколку бустер дозата се прими шест месеци по последната доза, а надминува 50 отсто доколку се прими по пет месеци.

Се наведува дека основаноста на оваа стратегија се гледа и во податоците од студиите во реалниот живот во Израел.

Исто така, се посочува дека од клучно значење е да се продолжи со вакцинирање на лицата кои сè уште не се вакцинирани, како и строго да се почитуваат другите мерки кои се воведени за борба против ширењето на заразата.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

– Лошата работа е што нашиот премиер како историска писменост е нула, како тим што може да го советува е две нули. Не можете да отидете и да кажете дека во Бугарија имало фашистички режим, но Бугарите не биле фашисти. Тој мораше да им одговори: „Господа, немаше фашизам во Бугарија и тоа е научно докажано и треба да ставите крај на овие југословенски и советски клишеа“ – инсистира Каракачанов.

Тој е скептичен дека новите идеи на Петков и на неговата влада ќе дадат резултат.

– Не можете да се откажете од идентитетот, од фактот дека во Скопје се води политика на говор на омраза. Што значи да успееме? Да клекнеме пред тврдењата на Македонците или да ги направиме нормални европски граѓани. Во наш интерес е да се однесуваме како суверена држава, а не како никаквеци и да се однесуваме како луѓе кои ги бранат интересите на Бугарија – рече Каракачанов.

Каракачанов: МАКЕДОНЦИТЕ СТРАДААТ ОД СОПСТВЕНАТА ГЛУПОСТ

Лошата работа е што нашиот премиер како историска писменост е нула, како тим што може...

Директорот на компанијата Иван Лончаревиќ рече дека инвестицијата е реализирана во јули 2020 година, но одби да каже колкава била нејзината вредност, пишува Ројтерс. Квантбиорес вработува 11 научници во Данска, Австралија и Словенија, а примарната цел ѝ е да развие лек за ковид, а не вакцина, рече Лончаревиќ.

Компанијата развива пептид што спречува коронавирусот да ги заразува човечките клетки и очекува клиничкото тестирање да почне во Велика Британија ова лето, рече Лончаревиќ.

Ѓоковиќ купи компанија која бара лек за коронавирус

Новак Ѓоковиќ, најдобриот тенисер на светот, купи 80 отсто од данската биотехнолошка...

За лицата кои не биле заразени со Ковид и не се вакцинирани, следува мерката за 10-дневен карантин, при што можат да бидат ослободени најрано на петтиот ден со тестирање за Ковид 19. Од оваа мерка се ослободени невакцинираните деца до шест години, на кои сепак карантинот им се прекинува по пет дена, информира Министерството за надворешни работи.

Македонија повторно се најде на германската листа на ризични земји

Заради ситуацијата со пандемијата на ковид-19, Германија ја врати Македонија на листата...