Французинките го обезбедија првото европско злато. Ракометарките на оваа земја заслужено се искачија на врвот на Европа.

Објавил: Сара Фемина | 16 декември, 2018 19:43

Французинките го освоија Европското злато

Фото/Текст извор: ©онлине / магазин

Француската женска ракометна репрезентација ја победи Русија во финалето на ЕП со резултат 24:21 и ја освои првата титула на европските првенства во својата историја.

На домашен терен Французинките триумфираа со победа, и го освоија Европското злато.

На полувремето водеа со 13:12 ,а во вториот дел постојано имаа голема предност,а во завршницата триумфираа со голема победа и зедоа злато за својата држава. Лакрабер со 6 и Минко со 4 голови беа најефикасни во францускиот состав, додека кај Русија, Вјахирева повторно беше најдобар поединец и реализираше 7 голови.

Франција е новиот Европски владетел во женска конкуренција. Домаќинот на континенталното натпреварување во финалето ја совлада Русија со 24-21 за прв златен медал. Ракометарките на оваа земја заслужено се искачија на врвот на Европа, одиграа феноменално во второто полувреме.

Прво мечот почна изедначено, до 14. минута во подобра позиција односно еден гол позитива имаа Русинките 7-6.

Французинките со серија од 3-0 поведоа со 7-9 во 19. минута.

 

Двете екипи на фановите им приредија еуфорично и возбудливо финале.

 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Ракомет

Вториот дел игравме далеку подобро и со реализација во финишот, па сигурно сум пресреќен со победата против тим како Монпеље“ – истакна Писонеро по мечот.

Вардар го ПРЕЗГАЗИ француски Монпелје и тргна по нов европски трофеј!

Европскиот шампион и првак Вардар, со победа ја започна новата сезона во Лигата на...

– Се надевам дека ова е почеток на трајна соработка помеѓу Монако и „Бет Сити“ и имаме за цел да ги здружиме нашите сили за да придонесеме за развој и унапредување на фудбалот во двете земји.

Сергеј Самсоненко постана официјален спонзор на францускиот прволигаш МОНАКО!

Компанијата на рускиот милијардер Сергеј Самсоненко „Бет Сити“, потпиша двегодишен...

Стартува приоритетната продажба на билетите за новата натпреварувачка сезона на двоjниот европски шампион. На повеќе од 45 денови од првиот домашен натпревар во групната фаза од ЕХФ лигата на шампионите во ЛШ, против Порто од Португалија продажбата на сезонските билети за сезоната 2019/2020, годинава ќе почне во среда, 7 август и ќе трае до 9 септември 2019.

Утре започнува продажбата на сезонски билети за мечевите на РК Вардар

Продажбата на сезонските билети и годинава ќе се реализираат во две фази, и тоа од...