Според локалните медиуми, лекот бил користен за лекување на 1.061 пациенти по студијата спроведена од генералниот директор на Медитеранот институт за заразни болести во Марсеј, проф. др. Диди Раул.

Објавил: Катерина Крстиќ | 11 април, 2020 15:02

ФРАНЦУСКАТА СТАТИСТИКА ГО ПОТВРДИ ЧУДОТО ОД ЛЕК НА ТРАМП: Еве колку пациенти со овој лек биле излечени од Коронавирус!

Фото/Текст извор: ©ИЗВОР: Kurir.rs/Anadolija ФОТО:EPA-EFE/FRIEDEMANN VOGEL

Во Франција, скоро 91,7 пациенти успешно се опоравиле од терапија со хидроксихлорокин.

Според локалните медиуми, лекот бил користен за лекување на 1.061 пациенти по студијата спроведена од генералниот директор на Медитеранот институт за заразни болести во Марсеј, проф. др. Диди Раул.

Според локалните медиуми, лекот бил користен за лекување на 1.061 пациенти по студијата спроведена од генералниот директор на Медитеранот институт за заразни болести во Марсеј, проф. др. Диди Раул.

Во студијата се вели дека 91,7 пациенти биле целосно излечени во рок од десет дена, додека 0,5 проценти од пациентите, на возраст од 74 до 95 години, починале.

Д-р Раул разговараше со францускиот претседател Емануел Макрон на 9 април, по што владината одлука дозволи употреба на хидроксихлорохин во третманот на пациентите заболени од коронавирус.

Француската влада тогаш забрани извоз на хидроксихлороин.

Хлорокинскиот третман прилично ја подели Франција. Додека некои предупредуваат за неговите опасни несакани ефекти, други премногу скапо го продаваат лекот.

Едно пакување од лекот кој вообичаено чини четири евра и 26 центи во аптека, сега на црниот пазар се продава и по 72 евра. Додека некои потпишуваат петиции и доставуваат тужби, барајќи итно спроведување, надлежните чекаат,  спроведат дополнително тестирање и составуваат список на можни лекови за коронавирус, разредувајќи ја целата приказна.

Оние кои го критикуваат лекот, велат дека тој може да предизвика проблеми со срцето. Тие, исто така, побараа на конференција за медиуми да се спореди бројот на загинати од коронавирус со бројот на оние кои можеби претрпеле срцев удар затоа што го користеле лекот произволно, но се уште не добиле одговор од здравствената служба.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.