Медицинските експерти изразија загриженост дека Божиќните празници може да резултираат со обновување на случаите со КОВИД-19 во Франција и Европа.

Објавил: Рејхан Бајрами | 23 декември, 2020 20:43

ФРАНЦУСКА ПРОФЕСОРКА ЗА КОРОНА: Пандемијата не е под контрола, новото затворање мора да биде опција

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Пандемијата на вирусот корона не е под контрола во Франција и новото затварање мора да биде опција, според здравствените експерти во оваа земја.

Набудувајќи ја ситуацијата од епидемиолошка страна, ситуацијата со КОВИД 19 во никој случај не е под контрола“, изјави за БФМ ТВ професорката Карин Лакомбе од универзитетската болница во Сан Антонио, додавајќи дека новото затварање мора да биде опција кога ќе се разгледаат неопходните мерки, пренесува Ројтерс.

Медицинските експерти изразија загриженост дека Божиќните празници може да резултираат со обновување на случаите со КОВИД-19 во Франција и Европа.

Податоците објавени вчера покажаа дека Франција има уште 802 смртни случаи од КОВИД 19 во последните 24 часа и уште 11.795 нови потврдени случаи на инфекција.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Анализа

Новиот закон исто така ќе има обврска да ги обезбедува потребите на членовите на семејството за време на поднесувањето на апликациите за повторно обединување на семејството, што е воведено со привремениот закон.

Шведска ги заострува правилата за постојано вселување

Законскиот план на социјалдемократската влада во коалиција со Зелените, треба да го...

Неприфатливо е што 70 проценти од дозите на вакцини досега се дистрибуирани на граѓани од само 10 земји, а некои земји немаат ниту една доза, вели таа.

СТО: Компаниите мора да произведат доволно вакцини или да издаваат лиценци

Фармацевтските компании треба да произведат доволно вакцини против Ковид-19 за сите...